Değişen Yönetmelikle SGK Taşınmazları Taksitle Satabilecek!
Advert Advert Advert

Değişen Yönetmelikle SGK Taşınmazları Taksitle Satabilecek!


Değişen Yönetmelikle SGK Taşınmazları Taksitle Satabilecek!
Değişen Yönetmelikle SGK Taşınmazları Taksitle Satabilecek! Tuğçe Gürel -

SGK'nın taşınmazları toplamda 60 aya kadar varan vade seçenekleri doğrultusunsa satabileceği Resmi Gazete'de değişiklik yapılan yönetmelikle duyuruldu.

Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında SGK Taşınmazlar Yönetmeliğinde Değişiklik içeren yeni yönetmelik duyuruldu. Yayımlanan yönetmelik neticesinde taşınmazsa yönelik ihaleyi kazananın talep etmesi taktirinde toplam satış bedelinin yüzde 25'lik kısmı peşin, yüzde 75'lik kısmı ise taksitli halde ödenebilecek. 

50 milyon liranın altında kalan bedellerde 24 ay vade yapılırken, 50 milyon liranın üstünde kalan bedellerde ise 60 ay vade uygulanabilecek. Yapılacak ödemeler 3'er aya bölünerek eşit taksitlendirme yapılarak ve senelik kanuni faiz oranı uygulanarak alınacak. 

Taşınmazın satış bedeli tutarının tamamının ödenmemesi halinde tapuda devir işlemi yapılmayacak. Ancak taşınmazın taksit tutarlarının ve kanuni faizlerinin karşılanması adına olan miktarlarda ilk talepte ödemeli banka teminat mektubunun verilmesi halinde devir işlemi gerçekleştirilebilecek. 

Borcun Ödenmemesi Halinde Sözleşme Feshi Gerçekleştirilecek

Taşınmazın üst üste iki ayrı taksidinin zamanında ödenmemesi halinde alıcıya borcun ödeme tarihine kadar tahakkuk edilecek faiz ile beraber, 15 gün içerisinde ödeme yapılmadığı taktirde sözleşme feshinin gerçekleşeceği bildirilecek. 

Bütün bunlara rağmen borç ödenmez ise, taşınmaz kurum mülkiyetinde sözleşmenin feshi gerçekleştirilecek. İhale ile birlikte yapılan satışlar doğrultusunda geçici teminat olarak belirtilen tutar ve satış bedelinin yüzde 10'luk kısmı Kuruma gelir olarak kaydedilerek, satış bedeli olarak tahsilatı yapılan tutarlarından hesap edilecek ve faizsiz bir şekilde alıcıya iadesi gerçekleştirilecek. 

Kiracı Sözleşme Devredebilecek

Taşınmazda bulunan mevcut kiracı ise kira sözleşmesini devretme hakkına sahip olacak. Bu hakkı kiracının alabilmesi içinse en az orta büyüklükte bir işletme olması, istihdam sağlaması, yatırım sağlaması ve kurumdan gerekli izinleri alması zorunlu olacak. 

Resmi Gazete SGK Taşınmazlar yönetmeliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek