TESK Başkanı Palandöken: Hibrit Araçlara Destek Verilmeli
Advert Advert Advert

TESK Başkanı Palandöken: Hibrit Araçlara Destek Verilmeli


TESK Başkanı Palandöken: Hibrit Araçlara Destek Verilmeli
TESK Başkanı Palandöken: Hibrit Araçlara Destek Verilmeli Hatice Demir -

TESK Başkanı Bendevi Palandöken hibrit araçlar konusunda devletin teşvik sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada devletin hibrit araç kullanımının artması için destek ve teşvik sağlaması gerektiğini dile getirdi. Hibrit araçlarda benzinli motorun yanı sıra elektrikli bir motorun da bulunmasının bu araçların hem çevreye duyarlı hem de daha ekonomik olmasını sağladığını belirten Palandöken iç piyasadaki petrol fiyatlarının zamanla düşmesini sağlayacak ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltacak hibrit araç teknolojisinin ülke ekonomisi açısından da önemli olduğunu dile getirdi.

Ülkemizde Satışlar 8 Kat Arttı

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Platformu (TEHAD) tarafından hazırlanan verilere göre 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde toplamda 338 adet hibrit araç satışı gerçekleşirken bu yılın aynı döneminde satışlar 8 kat artarak 2 bin 763 araca ulaştı. Avrupa’da ise geçen yıl toplamda 206 bin 584 adet hibrit araç satışı gerçekleştirildi. Avrupa bu konuda özellikle sağladığı destekler ile ön plana çıkarak insanların çevreye daha duyarlı ve ekonomik hibrit modellere yönelmesini sağlıyor.

Türkiye’de Önemli Teşvikler Verilebilir

Hibrit araç satışlarının artmasını sağlamak amacı ile ülkemizde de farklı teşvikler verilebileceğini belirten Palandöken bu konuda şehir içi otoparklardan ücretsiz yararlanma, köprü ve otoyol geçişlerinin ücretsiz olması, ilk araç alımında maddi destek sağlanması gibi uygulamaların kullanım miktarını arttıracağını dile getirdi. 2018 yılında yapılacak Motorlu Taşıt Vergisi zammında ise hibrit araçların da elektronik araçlar ile aynı kategoride değerlendirilmesi gerektiğini belirten Palandöken bu yatırımların karşılığının kısa sürede alınabileceğini ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken hibrit araç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?