Enerji Bakanı: Elektrik Üretiminde Dışa Bağımlılık Azalacak
Advert Advert Advert


Enerji Bakanı: Elektrik Üretiminde Dışa Bağımlılık Azalacak


Enerji Bakanı: Elektrik Üretiminde Dışa Bağımlılık Azalacak
Enerji Bakanı: Elektrik Üretiminde Dışa Bağımlılık Azalacak Çiğdem Yeniay -

Elektrik enerjisi üretiminde yeni hedefler ortaya konuldu. Yerli kaynaklarla üretilen elektriğin payı yüzde 50’ye yaklaştı. 2017 yılında yeni hedefleri olduğunu açıklayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, maliyetlerin en düşük seviyeye çekileceğinin de müjdesini verdi.

Geçtiğimiz yıl elektrik üretiminde yerli kaynaklarla üretime ağırlık verildiğini açıklayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, bu yıl da aynı şekilde yerli kaynak kullanımının ön planla olacağını kaydetti.

YERLİ KAYNAK KULLANIMI YÜKSELDİ

Yerli kömür maliyetlerinin en düşük seviyeye çekileceğini ifade eden Enerji Bakanı Albayrak, geçtiğimiz yıl yerli kaynaklarla üretilen elektrik enerjisinin; toplam üretim içerisinde yüzde 49,3 oranını yükseldiğini açıkladı.

ÜRETİMDE DEVLET DESTEĞİ

Enerji Bakanı Berat Albayrak yeni yılda da yerli kaynakların kullanılacağına dikkat çekerken, yenilenebilir kaynakların da daha fazla kullanılacağını belirtti. Enerji Bakanı görevi üstlendiği günden bu yana belirledikleri hedeflere tek tek ulaştıklarını kaydederken, devletin üretime verdiği desteklerin altını çizdi.

YENİ PROJELERDE KÖMÜRÜN PAYI DAHA YÜKSEK OLACAK

Elektrik üretiminde yoğun olarak kullanılan doğalgazdan vazgeçilmesi ve elektrik üretiminde en verimli yakıt olan kömüre geçilmesi gerektiğine işaret eden Albayrak, yerli kömür için yeni yılda yeni projelerinin olduğunu açıkladı. Bu yıl kömürün daha ucuz maliyetle kullanılabilmesi adına bazı çalışmaların yapıldığını, yeni projelerin hazırlandığına değinen Enerji Bakanı Berat Albayrak, maliyetlerin bu yıl içerisinde ciddi anlamda düşüş yaşayacağının sinyallerini verdi.

2016 elektrik üretimi verileri hakkında da konuşan Enerji bakanı, geçtiğimiz yılın yerli kaynaklar kullanılarak üretilen elektrikte en iyi seviyesini gördüğünü kaydetti.

enerji bakanı berat albayrak enerji bakanı açıklama elektrik üretimi kömür yerli kömür maliyet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!