Osmangazi Köprüsü ve İDO Rekabeti Uluslararası Yargıya Taşınıyor
Advert Advert Advert


Osmangazi Köprüsü ve İDO Rekabeti Uluslararası Yargıya Taşınıyor


Osmangazi Köprüsü ve İDO Rekabeti Uluslararası Yargıya Taşınıyor
Osmangazi Köprüsü ve İDO Rekabeti Uluslararası Yargıya Taşınıyor Çiğdem Yeniay -

Osmangazi Köprüsü indirimi ardından İDO konuyu mahkemeye taşımaya karar verdi. İngiliz Ortak Souter Investments uygulanan indirimin sözleşme kapsamını uygun olmadığını öne sürdü. İDO yönetimi konuyu Washington mahkemesine taşımaya hazırlanıyor.

Marmara’da ulaşımın iki temel taşı indirim konusunda anlaşamadı. Otoyol A.Ş. tarafında işletilmekte olan Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri geçtiğimiz haftalarda indirimli hizmet tarifesinden geçiş sağlamaya başlamıştı. Körfezdeki deniz ulaşımında önemli bir yere sahip olan İDO ise indirimin sözleşmeye uygun olmadığını iddia ederek konuyu yargıya taşımaya karar verdi.

Marmara’da körfezi bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İDO rekabeti devam ediyor.

Yeni yılın ilk günlerinde Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerinde indirime gidilmiş, vatandaşların köprüyü tercih etmesi için hatırı sayılır bir indirim oranı uygulanmıştı. İndirim sonrasında yapılan hesaplar tuttu ve köprü hizmetinden yararlanma oranı yaklaşık yüzde 30 seviyelerinde yükseldi.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. ise bu indirime tepki verdi. Osmangazi Köprüsü’nde uygulanan indirimin yapılan sözleşmeye uygun olmadığını öne süren İDO'nun İngiliz ortağı Souter Investments, söz konusu indirimi yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Uluslararası tahkim mahkemene başvuran yabancı ortak, başvuru dosyasına Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücretinin normal şartlarda 121 lira olması gerektiğini, indirim sonrasında hizmet bedelinin 64 liraya düşürüldüğünü yazdı. Bunun yanı sıra başvuru dosyasında, İDO tarafından verilmekte olan deniz seferi hizmetleri yanında farklı firmalara da izin verilmesi konusunun yer aldığı öğrenildi.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’nin hissedarları arasında bulunan Tepe -  Akfen grubundaki yöneticiler de bu haberi doğruladı. Grup tarafından yapılan açıklamada köprü geçiş tarifesi için kendilerine garanti verildiği ve İDO’nun da bu doğrultuda ihalede yüksek fiyat verdiği belirtildi. 

osmangazi köprüsü geçiş ücretleri ido mahkeme istanbul deniz otobüsleri geçiş ücretleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yatırıma Teşvik Dopingi
Yatırıma Teşvik Dopingi
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
18.01.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!