İş Bankası’nın Anlaşması

Türkiye İş Bankası’nın bugün yaptığı anlaşma oldukça dikkatimi çekti, sizlerle de bunu paylaşmak istedim. Dün itibari ile Türkiye İş Bankası ve Çin Kalkınma Bankası arasında “iş birliği çerçevesi” anlaşması imzalandı. Bu anlaşmayı büyük bir keyifle araştırdım…

Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde Türkiye ile Çin arasındaki ikili anlaşmalar arttı. Biliyorsunuz ki dünyadaki en iyi iki pazar Çin ve ABD’ye ait. Çin pazarına girmek isteyen kişiler önce Avrupa’dan başlamak zorunda. Çin pazarına giriş yapmak hiç de kolay değil.

Çin Kalkınma Bankası ile yapılan bu anlaşma, iki ülkenin iş hacmini arttırabilmek ve Çin bazlı projelerde Türkiye’nin yer almasını sağlayarak, müşterilere destek sağlayabilmek adına yapıldı. İki bankada finansman açısından müşterilerine bu yönde destek verecek. Yani Türk olarak, Çin pazarına giriş yapmak ve burada bir yatırım oluşturmak istiyorsanız Türkiye İş Bankası arkanızda duracak. Aynı şekilde bir Çin vatandaşı, Türkiye’de yatırım yapmayı hedefliyor ise Çin destek sağlayacak. Ne güzel bir anlaşma değil mi?

Gün içerisinde sürekli olarak aklımın içinde dolaştırdım bu anlaşmayı. Sürekli olarak kendime “Acaba bu anlaşma sonrasında neler olabilir?” sorusunu sorup durdum… Bu anlaşma, gerek ticari açıdan gerek ekonomik açıdan büyük bir anlaşma. İki ülkenin yakınlaşmasını sağlayacak dev bir adım. Finansman açısından birbirini destekleyecek olan bu bankalar, birbirlerine yatırım yapacak müşteri buldukça Çin pazarı içerisinde yer alan Türk ürünlerini görebilmemiz yakında muhtemel olacak demektir. Elbette Çin pazarı içerisinde Türk malları bulunuyor, lakin bu anlaşma sonrasında birçok ürün yer alabilir, birçok hizmet Çin’de yer alabilir demektir.

Ayrıca, istihdam açısından baktığımızda, yine pozitif bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. İş hacminin arttırılması iki bankanın da ortak hedefi. Asıl amaç, iş hacmini arttırmak, insanlara istihdam sağlamak, yeni iş olanakları yaratmak… Böyle güzel bir anlaşmayı takdir etmekten, gurur duymaktan başka ne yapılabilir ki?

Çin’e baktığımızda küresel alanda yatırım yapabilen sayılı ülkelerden biri olduğunu görüyoruz. Türkiye’ye baktığımızda gelişmekte olan ülkeler içerisinde ekonomisini hızla büyüten sayılı ülkelerden biri olduğunu fark ediyoruz. Uzun vadeli yatırımlar iki banka aracılığı ile sağlanırsa, bu durumda Çin ile ticaretler artacak demektir. Bu zamana kadar sizlere yatırımlar yapılmalı, tasarruflar azaltılmalı diye üzerine basa basa söylediğim durum işte tam da bu! Nihayet, bir rahat nefes almamı sağlayan anlaşmalardan biri ile karşılaştım diye belki de sevinç çığlıkları atmak istiyorum…

Abarttığımı sanmayın, göreceksiniz… Bu anlaşma, Türkiye’nin bu zamana kadar yaptığı en iyi eko-ticari anlaşma olacak... Sağlıcakla kalın, sevgiyle, huzurla kalın!

YORUM EKLE

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri