400 Bin Ton Patates Depolarda Bekletiliyor

Veli Kenar, yaklaşık 2 aydan daha az bir süre kaldığını hatırlatarak, pazar bulunmadığı takdirde patateslerin nisan ayının ortasında filizlenmeye başlayacağını söyledi.

400 Bin Ton Patates Depolarda Bekletiliyor

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patates üretimine ve ihracatına ilişkin açıklama yaptı. Niğde'de yılda yaklaşık 1 milyon ton patates üretimi yapılıyor. Ancak depolarda bekletilen 400 bin ton patates bulunuyor. Üreticiler bu patatesin ellerinde kalma ihtimali dolayısıyla endişeli. Veli Kenar, yaklaşık 2 aydan daha az bir süre kaldığını hatırlatarak, pazar bulunmadığı takdirde patateslerin nisan ayının ortasında filizlenmeye başlayacağını söyledi. Veli Kenar, sorunun aşılabilmesi için ihracatın canlanmasını beklediklerini ifade etti.Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Kenar, ihracatın başlamasıyla depolarda bulunan 400 bin ton patatesin satılacağını belirterek, böylece meydana gelebilecek filizlenme riskinin ortadan kalkacağını ifade etti.

Veli Kenar, depolarda 400 bin ton patatesin bulunduğunu belirterek, geçen yıl patates ihracatının ve iç piyasa satışının biraz daha hızlı olduğunu ifade etti. Bu yıl ise ihracatın ve satışın daha düşük olduğunu söyleyen Kenar,  yaklaşık 2 aydan daha az bir süre kaldığını ve ihraç etmek için uygun bir pazar bulunmaması durumunda patateslerin nisan ayının ortalarına doğru filizlenmeye başlayabileceğini aktardı.  

Suriye ve Irak’a yapılan patates ihracatının savaş bölgesine geçirilemediğine vurgu yapan Kenar, ihracatçıların da Irak’ta gümrük uygulaması dolayısıyla sıkıntı çektiğini bildiklerini söyledi. Geçen yıl patatesin kilogramını 30 kuruşa sattıklarını aktaran Kenar, bu yıl maliyetlerin artmasına rağmen 30- 40 kuruş civarında satıldığını ve bu durumdan çiftçilerin memnun kalmadığını belirtti. Şu an patatesin maliyetinin 60-70 kuruş olduğuna dikkat çeken Kenar, en kaliteli patatesin 50 kuruşa satılsa dahi maliyetini karşılayamadığını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER