Çin Yatırımlarını İptal Ediyor

Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından rüzgar enerjisi kapsamında yapılan yatırımların iptal edileceği belirtildi.

Çin Yatırımlarını İptal Ediyor

Çin Ulusal Enerji İdaresi tarafından rüzgar enerjisi kapsamında yapılan yatırımların iptal edileceği belirtildi.

Konuya ilişkin olarak Çin Enerji İdaresi tarafından açıklama yapıldı. Söz konusu bu açıklamaya göre, rüzgar enerjisi alanında yapılan hali hazırdaki yatırımlar son olacak ve yeni bir yatırım daha yapılmayacak.Çin Ulusal Enerji İdaresi (NEA), sekiz eyalet ve bölgede planlanan yeni rüzgar enerjisi yatırımlarına ilişkin olarak açıklama yaptı. NEA tarafından yapılan açıklamada, kapasite fazlası olması sebebiyle enerji ziyanlığı yarattığı düşüncesinin hakim olması yüzünden yeni rüzgar enerjisi yatırımlarının iptal edileceği belirtildi.

Çin'in batısında yer alan birçok rüzgar çiftliği, ana iletim şebekelerine bağlı olmaması sebebiyle üretilen enerji fiilen yok oluyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi, bu sebepten İç Moğolistan, Ganzu, Ningxia, Xinjiang bölgelerinde ve kuzeydoğudaki Heilongjiang ve Jilin'de rüzgar enerjisi üreticilerine rüzgar enerjisi santralleri için yeni ruhsat verilmeyeceğini ilan etti.

Bu kararın ardından iletim şebekeleri işletmecileri de yeni rüzgar projelerini enerji ağına bağlamama kararı aldılar.  Ayrıca şu an için inşa aşaması devam eden veya Xinjiang ve Gansu'da çalışmakta olan bir sürü büyük çaplı rüzgar çiftliklerinin  faaliyetine de son verilecek.

Bu iptal kapsamında İç Moğolistan, Ganzu, Ningxia, Xinjiang bölgelerinde ve kuzeydoğudaki Heilongjiang ve Jilin'de bulunan ya da inşa aşaması devam eden birçok önemli rüzgar enerjisi çiftliği faaliyetini sona erdirmek zorunda kalacak. Konuya ilişkin olarak Çin Enerji İdaresi tarafından açıklama yapıldı. Söz konusu bu açıklamaya göre, rüzgar enerjisi alanında yapılan hali hazırdaki yatırımlar son olacak ve yeni bir yatırım daha yapılmayacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER