Dış Ticaret Açığında Yüzde 9,1'lik Gerileme!

Geçici dış ticaret verileri Haziran ayında açığın yüzde 9,1 oranında gerilediğini gösterdi. 6,01 milyar dolarlık düşüş sonrasında Türkiye’nin dış ticaret açığı 11 milyar dolar olarak kayda geçti.

Dış Ticaret Açığında Yüzde 9,1'lik Gerileme!

Geçici dış ticaret verileri Haziran ayında açığın yüzde 9,1 oranında gerilediğini gösterdi. 6,01 milyar dolarlık düşüş sonrasında Türkiye’nin dış ticaret açığı 11 milyar dolar olarak kayda geçti.

Haziran ayına ilişkin geçici dış ticaret sonuçlarına, TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ortak yürüttüğü çalışmayla ulaşıldı.

Açıklanan verilere göre bu yılın Haziranında, dış ticaret açığı bir önceki yılın Haziranına kıyasla yüzde 2,3 oranında arttı. İki dönem arasındaki fark 13 milyar 166 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemler baz alındığında ithalat ise yüzde 1,5 seviyesinde artış kaydetti. Artış 19 milyar 177 milyon dolar olarak belirlendi.

Dış Ticaret Açığı 11 Milyar Dolara Geriledi

Haziran ayı verileri Türkiye’nin dış ticaret açığının yüzde 9,1’lik gerileme yaşadığını gösterdi. 6 milyar dolarlık düşüş sonrasında, dış ticaretteki açık 11 milyar dolar seviyesine inmiş oldu. Gerileme beklentisi ise 6 milyar dolar olarak ön görülmekteydi.2016 yılının Haziranında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 66,1 idi. Bu yılın aynı dönemindeki göstergeler oranın yüzde 68,7 seviyesinde çıktığını gösterdi.

Mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılmış seri Haziran ayı ihracatının yüzde 2,5 oranında arttığını kaydetti. 2017 yılının Mayıs ayına göre ihracatın yüzde 2,5’lik artış yaşadığı belirlendi. İthalattaki artış ise yüzde 0,1 seviyesinde kaldı.

Takvimsel etkilerinden arındırılmış seri sonuçlarına göre bu yılın Haziranında, bir önceki senenin aynı ayına kıyasla ihracatın yüzde 9,5’luk arttığı, ithalatınsa yüzde 7,9’luk artışa ev sahipliği yaptığı tespit edildi.

AB’nin Payı Geriledi

Geçen yılın Haziran ayı verileri incelendiğinde 28 AB ülkesine yapılan ihracat yüzde 48,5 olarak kaydedilmişti. Bu yılın aynı döneminde AB üyesi 28 ülkeye yapılan ihracat toplam ihracattan yüzde 47,5’lik pay aldı. Haziranda Avrupa Birliğine gerçekleşen ihracat ise 6 milyar 249 milyon doları buldu.

2017 yılının Haziran ayında ihracatın en fazla yapıldığı ülke Almanya oldu. Ülkeye yapılan ihracat bir milyar 301 milyon doları gösterdi. Almanya’yı sırasıyla BAE, ABD ve İngiltere takip etti.

Türkiye Haziran ayında en fazla ithalatı ise Çin’den yaptı. Ülkeden yapılan ithalat bir milyar 924 milyon dolar seviyesinde hayata geçti. Türkiye’nin haziran ayında en fazla ithalat yaptığı diğer ülkeler ise sırasıyla Almanya, Rusya ve ABD oldu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri