Doğu Karadeniz’den 331 Ton Çay İhracatı Gerçekleştirildi!

Doğu Karadeniz'den Ocak- Şubat aylarında ihraç edilen çay miktarı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 219 oranında arttı.

Doğu Karadeniz’den 331 Ton Çay İhracatı Gerçekleştirildi!

Doğu Karadeniz'den Ocak- Şubat aylarında ihraç edilen çay miktarı, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 219 oranında arttı. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB)’in elde ettiği veriler kapsamında, Doğu Karadeniz'den senenin ilk iki aylık döneminde 10 ülkeye 331 ton çay ihracatı gerçekleştirildi. Bu ihracat karşılığında 624 bin dolar döviz girdisi sağlandı. Geçen senenin aynı döneminde ise 7 ülkeye 104 ton çay ihracatı gerçekleştirilerek, karşılığında 209 bin 810 dolar döviz girdisi sağlanmıştı.

En çok çay ihraç edilen ülke 152 bin 344 dolarlık ürün ihracıyla Hollanda olurken, bu ülkeyi 142 bin 119 dolarlık ihracatla Belçika, 83 bin 13 dolarlık ihracatla Almanya takip etti. Türkiye genelinde Ocak- Şubat döneminde 57 ülkeye 416 ton çay ihraç edilerek, 1 milyon 208 bin 603 dolar getiri elde edildi.En Çok Çay AB Ülkelerine İhraç Edildi

Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz için çayın önemli bir tarımsal ürün olduğuna işaret ederek, bölgeden ihraç edilen çay miktarının geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 219 oranında artarak 331 tona yükseldiğini bildirdi. Doğu Karadeniz'den 10 ülkeye yapılan çay ihracatında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin öne çıktığını dile getiren Gürdoğan, ihracatta Hollanda, Belçika ve Almanya’nın ilk üç sırada yer aldığını ve ABD, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Singapur, İngiltere, İsveç ve Meksika'ya da ürün ihraç edildiğini aktardı. Çay ihracatı artış gösterirken, ihracat gerçekleştirilen ülke sayısının da arttığını ifade eden Gürdoğan, çay ihracatının ilerleyen süreçte artacağını öngördüğünü belirtti.

ÇAYKUR'un tanıtım çalışmalarıyla çay ihracatına ciddi oranda katkı sağladığını dile getiren Gürdoğan, ihracatın artmasında bir diğer etkenin ise turistlerin bölgeye olan ilgisi olduğunu belirtti. Gürdoğan, özel sektör şirketlerinin ihracata ağırlık vermesinin önemine değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri