Döviz İhracat Rakamları Düşebilir

Bölge genelindeki ihracat verilerine bakıldığında 817 milyon 653 bin dolar azalış yaşandığı gözlemlendi.

Döviz İhracat Rakamları Düşebilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’den KKTC, Ürdün, Suriye, Kuveyt ve İsrail’e ihracatta artış yaşandı.

Orta Doğu ve Körfez ülkelerine ihracatta, yılın ilk 5 ayında 10 milyar 527 milyon 552 bin dolar düzeyinde ihracat gerçekleşti.

Söz konusu ülkelere 2017 yılının Ocak-Mayıs döneminde 11 milyar 345 milyon 205 bin dolarlık ihracat gerçekleştiği belirtilirken, geçen bir yıllık süre içerisinde dış satımın yüzde 7,2 oranında azaldığı ifade edildi.

Orta Doğu ve Körfez bölgesinde yer alan 6 ülkeye yapılan ihracatta 1 milyar 792,7 milyon dolarlık düşüş yaşandığı, 9 ülkeye yapılan dış satımda ise 975,1 milyon dolar artış yaşandığı belirtildi.

Bölge genelindeki ihracat verilerine bakıldığında ise 817 milyon 653 bin dolar azalış yaşandığı gözlemlendi.

Tüketim ArttıKonuya yönelik açıklamalarını Kıbrıs Postası tarafından ileten Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a olan ihracatın arttığını ifade etti.

Bu artışta dövizde yaşanan artışların etkili olduğunu belirten Avunduk, Türkiyeli sanayicilerin böylelikle karının arttığını ve dolayısı ile rekabetçi pozisyona geçildiğini dile getirdi.

Türkiye’nin dış ülkelere ihracat yapmaya ağırlık verdiğine işaret eden Avunduk, KKTC’de tüketimin de arttığını ifade etti.

KKTC’deki tüketimin artması sebebiyle Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a olan ihracatının artmasının normal bir durum olduğunu değerlendiren KTSO Başkanı Avunduk, aynı zamanda turizm sezonunun açıldığını ve sezonun açılmasından dolayı yaşanan turist artışının ve her geçen yıl artan öğrenci artışının kaynak yarattığını belirtti.

İhracat Rakamları Düşüklük Gösterebilir

Gazeteciler tarafından sorulan “Türkiye’den ithalatın artması ülkemizdeki üretimin ya da ihracatımızın azaldığı anlamına mı geliyor?” sorusunu da cevaplayan KTSO Başkanı Candan Avunduk, ülkedeki üretimin düşmediğini, tam aksine üretimin günden güne arttığını vurguladı.

Avunduk, üretimin artmış olmasına rağmen döviz kurlarında yaşanan artışın ihracat rakamlarının dolar bazında düşüklük gösterebileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri