Ekonomi Bakanından 17 Bin İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ihracat yapan şirketlere yönelik yaptıkları çalışma kapsamında yeşil pasaport uygulamasına geçileceğini ifade etti. 17 bin kadar ihracatçı firmanın yararlanacağı yeşil pasaport uygulamasıyla dış ticaretin daha rahat şekilde yapılması planlanıyor.

Ekonomi Bakanından 17 Bin İhracatçıya Yeşil Pasaport Müjdesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ihracat yapan şirketlere iyi haberi verdi. Zeybekçi yeşil pasaport uygulamasında yaptıkları düzenlemeyle ilgili açıklamalar yaptı. Ocak sonuna kadar tamamlanması hedeflenen çalışmayla binlerce şirkete yeşil pasaport verilecek.

Artık son ayrıntılar üzerinde durulan uygulamada memurların yararlandığı yeşil pasaport hakkından, ihracat yapan firmalarda yararlanmaya başlayacak.

TALEPLERİ DEĞERLENDİRDİKİhracat yapan firmaların kendilerinden yeşil pasaport uygulaması ile ilgili taleplerinin değerlendirilerek, uygulama için çalışma başlattıkları ifade eden Bakan Zeybekci, ihracatın bu noktada desteklenmesi adına böyle bir karar verildiğinin altını çizdi.

UYGULAMA YAKIN ZAMANDA HAYATA GEÇECEK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açıklamasında mal ve hizmet üretecek, bunları dış ticaret aracı olarak değerlendiren firmaların uygulama kapsamında değerlendirmeye alındığını belirtti. Bakanlık tarafından söz konusu kriterlere uyum sağlayan 17 bin kadar şirket tespit ettiklerini bildiren Bakan, şirketlerin yeşil pasaportu istediği personeline kullandırabileceğinin altını çizdi. Verilecek yeşil pasaport sayısının hayata geçen ticaret hacmi ile orantılı olarak belirleneceğini de açıklayan Zeybekçi, sistemin ilerleyen günlerde hayata geçeceğinin müjdesini verdi.

RUSYA İLE İLGİLİ TÜM İYİLEŞTİRMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Zeybekci’ye Rusya ile ilgili gelişmeler hakkında bir soru yöneltildi. Bakan Zeybekci’nin soruya yanıtı, iki ülke arasında tüm iyileştirmelerin yapıldığı şeklinde oldu. Ekonomik alanda Rusya ile ilişkilerin 2015 yılı öncesindeki rakamlardan düşük olmadığını da ifade eden Bakan, söz konusu ülkeyle ekonomik ilişkileri bir adım daha ileriye götürmek için çalışmaların sürdüğünü belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri