ESBAŞ 37 İlin Toplamını Geçti

Faruk Güler, ihracat rakamlarına ilişkin açıklama yaptı.

ESBAŞ 37 İlin Toplamını Geçti

Ege Bölgesi Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, ihracat rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ESBAŞ’ın 37 ilin toplamından daha fazla ihracat yaptığı belirtildi. Ege Bölgesi Serbest Bölgesi,  tüm serbest bölgeler içerisinde bu konuda ilk sırada yer alıyor. Ayrıca ESBAŞ’ın, ihracat kilogram değeri bakımından da Türkiye ortalamasının 6 kat üzerinde ihracatı bulunuyor.

Ege Bölgesi Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, 70'i yabancı sermaye olmak üzere 170 yatırımcının bölgelerinde faaliyet gösterdiğini ifade etti. Faruk Güler, geçen yıl yüzde 5 büyüme gerçekleştirdikleri ve 4.1 milyar dolarlık ihracat yaptıkları bilgisini verdi.2017 yılı için de benzer bir büyüme oranı sağlayacaklarını ifade eden Faruk Güler, şirketlerle yapılan görüşmelerde 2017 yılını yüzde 5’den fazla bir büyümeyle kapatacakları görüşünde hemfikir olduklarını belirtti. Faruk Güler, 2017’ye 19 bin 250 kişi ile başladıklarını ve 20 bin rakamını bularak 2017'yi kapatacaklarını aktardı.

2016 yılında yapılan 4.1 milyar dolarlık ihracat rakamına da değinen Güler, Türkiye'deki serbest bölgeler içerisinde en yüksek ihracat değerine sahip olan serbest bölge olduklarını ifade etti. Serbest bölgelerden yapılan ihracat değerinin bulunduğu kentten ayrı bir şekilde hesaplandığını aktaran Güler, Türkiye'deki şehirlerin sıralamaya koyulduğunda, ihracat bakımından Türkiye'nin 10. büyük şehri olduklarını söyledi. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler,  bu rakamın  37 ilin yaptığı toplam  ihracat değerlerinden fazla olduğunu da sözlerine ekledi.

Faruk Güler son olarak, bölgenin büyümesinde katma değerli ihracatın önemine dikkat çekerek, yapılan ihraç mallarının ortalama kilogram değerinin 1.4 dolar civarında olduğunu ve kendilerinin ortalamasının 6 kattan daha fazla olarak kilogram başına 8.5 dolarla bitirdiklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER