İthalat Arttıkça Döviz Darbe Yiyor

Ülkemizde her geçen gün artan ithalat rakamları döviz açığının artmasına ve kurun yükselmesine neden oluyor.

İthalat Arttıkça Döviz Darbe Yiyor

Son dönemlerde dış ticaret üzerinden Hükümet sıklıkla reklam yapmasına rağmen ihracat artışında dünya ortalamasının altında kaldık. İthalatta ise dünya ortalamasının üzerinde bir artış yaşandı ve bu durum döviz kuruna yukarı yönlü etki ediyor. Muhalefet üyeleri hükümet tarafından kamuoyu ve basına açıklanan ithalat ve ihracat rakamlarının güvenilirliğini değerlendirmek için çeşitli karşılamalar yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamların Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verileri ile karşılaştırılmasının ardından Türkiye’nin aslında ihracatta dünya ihracat hızının gerisinde kaldığı, ithalat oranlarında ise dünya rekoru kırdığı tespit edildi.

İhracatta Dünyanın 4,9 Puan Gerisindeyiz 

Didem Engin tarafından Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verilerinin analiz edilmesi ile ortaya çıkan gerçek bildiğimizin tam tersini işaret ediyor. 2018 yılının ilk üç ayında dünya genelinde ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 13,8 oranında artış kaydetmiş durumda ülkemizde ise bu rakam yüzde 8,9 seviyesinde kaldı. Yani Türkiye’nin ihracattaki artış hızı dünya genelinin artış hızının 4,9 puan gerisine düştü. Özellikle döviz kurunun bu kadar yükseldiği ve ekonomik anlamda ülkenin dışarıdan girecek sıcak paraya ihtiyaç duyduğu bu dönemde ihracatta yaşanan düşme dikkat çekti.

İthalatta Yaşanan Artış Döviz Kurunu Zorluyor İthalat 2018 yılının ilk 3 ayında ciddi bir hızlanma kaydetti. Dünya genelinde yılın ilk üç ayında ithalat yüzde 15 oranında artarken Türkiye’de ithalat artış yüzde 22,7 oldu. Yani ülkemiz dünya ithalat ortalamasının 7,7 puan üzerinde ithalat artışı kaydetti. İthalat oranlarındaki bu yükselme ekonomik anlamda özellikle döviz kurundaki yükselişi artırması nedeni ile kaçınılması gereken bir durum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri