ITRİ Üroflow Çeşitli Ülkelere İhraç Ediliyor

Üroloji sektöründe kullanılması yönünde ITRİ Üroflow Sistemi'ni geliştiren biyomedikal yüksek mühendisi Ay, cihazı ihraç eder hale geldi.

ITRİ Üroflow Çeşitli Ülkelere İhraç Ediliyor

Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda AYMED Üst Yöneticisi (CEO) Necdet Ay, son dönemlerde Türk mühendislerin geliştirdiği tıbbi cihazların yurt içinde ve yurt dışında tercih edildiğine dikkat çekti. Medikal ve tıbbi cihaz üreticilerinin Türkiye'de hastane ve sağlık merkezlerinde yerli ve milli ürünleri kullanmasını hedeflediklerini dile getiren Ay, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda çalışmalar yürüttüğünü belirterek, tıp fakülteleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile şirketlerin doğru koordine edilmesiyle yerli üretim tıbbi cihazların yurt içinde kullanımının arttığını vurguladı. Ay, Türk mühendisler tarafından geliştirilen cihazların başarıya ulaştığını ifade etti.

Türk mühendislerin geliştirdiği yerli ürünlere ilişkin olumsuz algının ortadan kalkmaya başladığını anlatan Ay, buna karşın sektörün genellikle ithal cihazları kullanıyor olduğunu aktardı. Ay, AYMED’in medikal ve tıbbi cihaz sektöründe araştırma, geliştirme ve üretim gerçekleştirdiklerini bildirdi.Üroloji sektöründe kullanılması yönünde ITRİ Üroflow Sistemi'ni geliştirerek, profesör arkadaşından klinikte ürünü denemesini istediğini anımsatan Ay, geçmiş dönemlerde profesörlerin yerli ürünün denemesini yapmadığını söyledi. Itri’nin bilgisayar ara yüzü ile çalışan, kablosuz haberleşmeyi sağlayan, kolay, kullanışlı ve portatif bir üroflow sistemi olduğuna dikkat çeken Ay, ürünün sıvı akış hızını ve miktarını gerçek zamanlı olarak test grafiklerinde gösterdiğini ve bu sayede işeme bozuklukları için tanısal ve tedaviye ilişkin bilgilendirme yaptığını anlattı.

İthal Ürünlere İlgi Devam Ediyor

Geliştirdikleri ürünü Güney Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Afrika gibi çeşitli bölgelere ihraç ettiklerini dile getiren Ay, Hindistan, Almanya, İngiltere, İtalya, Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi çoğu ülkede ürünün kullanıldığını ve büyük bir pazar payına sahip olduğunu belirtti.

Ürünün başarılı olmasıyla benzer ürünler geliştirdiklerini ifade eden Ay, 1990 senelerinde yerli ürünlere karşı çok fazla ön yargı olduğunu anımsatarak, 2018'de bu ön yargıların azaldığını belirtti. Yerli ürünlere daha az ön yargılı davranıldığını fakat ithal ürün sempatisinin hala devam ettiğini vurgulayan Ay, sektörün kullandığı ürünlerin yüzde 85'inin ithal olduğuna işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri