Kiraz İhracatında Türkiye Dünya Üçüncüsü!

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Seyyar, Uzak Doğu ülkelerinin Türk kirazına yoğun ilgi duyduğunu dile getirerek, 2018 senesi kiraz ihracatına Uzak Doğu ülkelerinin damga vuracağını söyledi.

Kiraz İhracatında Türkiye Dünya Üçüncüsü!

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin Başkanı olarak görev yapan Rıza Seyyar, Gulfood Dubai 2018 Fuarı'nda gerçekleştirdikleri görüşmelerin neticesinde, Uzak Doğu ülkelerinin Türk kirazına yoğun ilgi duyduğunu dile getirerek, bu sene kiraz ihracatına Uzak Doğu ülkelerinin damga vuracağını belirtti.

Asya-Pasifik Pazarına Odaklanıldı

Yaş meyve ve sebzede ihracatı artırabilmek adına yeni pazar arayışı içinde olduklarına dikkat çeken Seyyar, ihracatçılar olarak son 3 senelik zaman dilimi içerisinde Asya-Pasifik pazarına odaklandıklarını ifade etti. Bahsi geçen alanda 500 milyon civarında bir nüfus bulunduğunun altını çizen Seyyar, buranın ekonomik bazda Avrupa'dan daha büyük bir pazar olduğunu söyledi. Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan destek ile URGE Projesi'ni faaliyete aldıklarını aktaran Seyyar, bu çerçevede Malezya ve Vietnam'da bir çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Uzak Doğu'da gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ihracatçıları mutlu eden gelişmeler olduğunun altını çizen Seyyar, Asya-Pasifik coğrafyası adına gerçekleştirdikleri çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirtti. 

Kiraz üretimi konusunda Türkiye'nin dünya lideri konumunda bulunduğunu, kiraz ihracatı konusunda ise dünya genelinde üçüncü olduğunu kaydeden Seyyar, Türk kirazının gerek aroması gerekse kalitesi ile tercih sebebi olduğunu dile getirdi.

2018 Kiraz İhracatında Uzak Doğu Ülkeleri Şöleni

Uzun dönemler boyunca Çin'e meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirebilmek adına hükümetin yoğun çaba gösterdiğine dikkatleri çeken Seyyar, ihracatçıların belirlenen koşulları sağlaması durumunda Çin'e gerçekleştirilecek ihracatın önünde herhangi bir engelin bulunmadığını söyledi. 

Konuşması esnasında fuarda yapılan görüşmelere dair bilgiler aktaran Seyyar, hem fuarda hem de diğer yollarla ihracatçıların söz konusu pazarda bulunan firmalarla anlaştığını belirterek, büyük çoğunluğun hava kargoyla gönderileceğini ve 2018 senesinde kiraz ihracatına Uzak Doğu ülkelerinin damga vuracağını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri