Kuru İncirde Ton Başına Fiyat 5 Bin Doların Üzerine Çıktı!

Amerika ve Uzak Doğu'dan gelen taleplerin yükselmesiyle birlikte, kuru incirde ton başına fiyat ilk defa 5 bin dolar seviyesinin üstünü gördü. 

Kuru İncirde Ton Başına Fiyat 5 Bin Doların Üzerine Çıktı!

Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri konumunda bulunduğu kuru incirde, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzakdoğu'dan gelen talebin yükselmesi sayesinde dış satışlarda rekora ulaşıldı. 

193 Milyon Dolar Gelir Elde Edildi

Ege İhracatçı Birliklerinin Türkiye'deki ihracat verileri doğrultusunda, kuru incir ihraç sezonunun başlama tarihi olan 11 Ekim 2017'den 10 Mart 2018 tarihine kadar toplam 43 bin ton kuru incir ihracatı karşılığı olarak 193 milyon dolar gelir sağlandığı belirtildi. 

Geçtiğimiz sezonun aynı dönemi içerisinde 42 bin tonluk dış satım karşılığında 161 milyon dolarlık gelir sağlandığı ifade edilirken, bu şekilde bahsi geçen dönemler baz alındığında incir ihracatında miktar olarak yüzde 2.4, değer olarak ise yüzde 20 civarında artış yaşandığı vurgulandı. Dünya piyasasından alınan taleplerle fiyatları yükselen kuru incirde ortalama ihracat fiyatının ton başına 4 bin 965 dolar seviyesini gördüğü aktarılırken, son dönemlerdeki artışla beraber söz konusu rakamın 5 bin 100 dolara kadar çıktığı ve böylelikle rekora ulaştığı kaydedildi. 

Sezonun geride kalan 5 aylık dönemi baz alındığında, AB ülkelerine kuru incir ihracatının yüzde 6 seviyesinde arttığı, Amerika Birleşik Devletleri'ne gerçekleştirilen satışlarda ise yüzde 54 seviyesinde yükselme olduğu vurgulandı. 
Asya ve Uzak Doğu ülkelerine ihracatın yüzde 41 seviyesinde arttığına dikkat çekilen pazarda, Ortadoğu ülkelerine ihracatın ise yüzde 22 seviyesinde arttığı ifade edildi. 

Kuru İncire Gelen Talep Arttı

Konu hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ege Kuru Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, bir sağlık ürünü olarak nitelendirilen kuru incire yönelik dünya genelinde talebin yoğunlaştığını aktararak, senelerdir gerçekleştirdikleri tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini toplamaya başladıklarının altını çizdi. 

Fiyatların ilerleyen dönemlerde de artış göstereceğine inandığından bahseden Celep, fiyatların geçmiş dönemlere kıyasla dolar bazında yüzde 10 ila yüzde 15 seviyesinde yüksek seyrettiğini dile getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri