Ortadoğu ve Körfez Ülkelerine Yapılan İhracat Yüzde 7,2 Geriledi

Türkiye’nin ihracat verileri artışa işaret ederken, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik dış satımın Ocak-Mayıs döneminde gerilediği dikkat çekti.

Ortadoğu ve Körfez Ülkelerine Yapılan İhracat Yüzde 7,2 Geriledi

Türkiye’nin ihracat verileri artışa işaret ederken, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik dış satımın Ocak-Mayıs döneminde gerilediği dikkat çekti.

Ortadoğu ve Körfez Ülkelerinin İhracattaki Payı Geriledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi geçtiğimiz günlerde mayıs ayı ihracat verilerini açıkladı. Bu verilerden yola çıkılarak yapılan incelemede Türkiye’nin körfez ve Ortadoğu ülkelerine yönelik gerçekleştirdiği dış satımın yılın ilk beş ayında, yıllık bazda yüzde 7,2 oranında azaldığı görüldü. Ocak ile Mayıs dönemlerindeki ihracatın toplam tutarı ise 10 milyar 527 milyon 600 bin dolar seviyesinde gerçekleştiği belirlendi. Geçen senenin aynı dönemindeki dış satım kazancı ise 11 milyar 345 milyon 205 bin dolar olarak kayda alınmıştı.Bölgede yer alan ülkelere yapılan ihracat rakamları incelendiğinde 6 ülke ihracatının gerilediği, 9 ülkeye yapılan ihracatınsa arttığı görüldü. 6 ülkenin ihracatındaki gerileme bir milyar 792 milyon 700 bin dolara işaret ederken, 9 ülkedeki artış 5 ayda 975 milyon 100 bin dolar olarak hesaplandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne İhracat Yüzde 50’den Fazla Düştü

Bu kapsamda bölge ülkelerinden olan Birleşik Arap Emirliklerine yapılan ihracat en fazla düşüş yaşanan ülke olarak kayda alındı. Türkiye 2017 yılın ilk 5 aylık diliminde Birleşik Arap Emirliklerine bir milyar 574 milyon 300 bin dolarlık satış yapmıştı. Bu tutar bu sene ise 757 milyon 600 bin dolara indi. Buda ülkeye yönelik gerçekleşen ihracatın yıl bazında yüzde 51,9 oranında gerilediğini gösterdi.

Yılın ilk 5 ayı baz alındığında ihracatın azaldığı ülkeler arasında Irak ve Filistin’de yer aldı. Irak’a yapılan dış satımdan elde edilen kazanç Ocak-Mayıs döneminde 2 milyar 945 milyon 100 bin dolar seviyesinde kaydedildi. Bir önceki yılın verileri ise ülkemizin Irak’a aynı dönemde yaptığı dış satımın 3 milyar 567 milyon dolar olduğunu kanıtlar nitelikte oldu.

Öte yandan Filistin’de ihracatın gerilediği ülkelerden oldu. Yılın ilk 5 ayında yapılan ihracat 31 milyon 900 bin dolarla sınırlı kaldı. Bir önceki yılın kayıtları aynı dönemde gerçekleşen ihracatın 38 milyon 900 bin dolar olduğunu gösterdi. Bunların yanında ihracatın düşüşe geçtiği Ortadoğu ve Körfez ülkeleri arasında Suudi Arabistan, İran ve Lübnan’da yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri