OYAK Port 11 Milyar Dolarlık Otomotiv İhracatı Gerçekleştirecek

Otomotiv Ro- Ro Limanı OYAK Port'un, senelik bazda 11 milyar 750 milyon dolar seviyesinde otomotiv ihracatı yapılacağı öngörülüyor.

OYAK Port 11 Milyar Dolarlık Otomotiv İhracatı Gerçekleştirecek

Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ve OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeciliği’nin iş birliğinde 2019 senesinde faaliyete gireceği öngörülen otomotiv Ro-Ro Limanı OYAK Port'tan, Türkiye'nin 2018 senesinin ilk çeyrek döneminde elde edilen ihracat verilerine göre, senelik bazda 11 milyar 750 milyon dolar seviyesinde otomotiv ihracatı yapılacağı öngörülüyor.

Geçen haftalarda kamuoyuyla paylaşılan otomotiv Ro-Ro Limanı OYAK Port yatırımı, dünya lideri denizcilik şirketlerinden Japon NYK Line ile OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeciliği'ni birleştirirken, imzalanan anlaşmanın ardından iki şirket Kocaeli Körfezi'ndeki araziye 110 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirecek.Anlaşması imzalanan OYAK Port'un inşasına bu sene başlanacak. 2019 senesinde faaliyet göstermesi planlanan OYAK Port, yalnızca Türkiye'nin değil, coğrafyanın da en büyük otomotiv limanlarından biri haline gelecek. Proje için kurulan şirkette OYAK'ın yüzde 55, NYK Line'ın yüzde 45 payı bulunuyor. gerçekleştirilecek 110 milyon dolarlık yatırımla liman, Kocaeli'ne bağlı Körfez ilçesinin Yarımca bölgesindeki 235 bin metrekarelik arazisi üstüne inşa edilecek.

Rıhtım uzunluğu 539 metre, deniz derinliği 12 ila 14 metre olacak projede, senelik bazda 780 bin araç elleçleme kapasitesi olacak. Bu kapasitenin ilerleyen süreçte 1 milyon adede çıkartılacak. Açık ve kapalı olmak üzere 16 bin araçlık otopark kapasitesinin de ilerleyen süreçte artırılması planlanıyor. Yatırım tutarının şirket paylarına göre dağıtılacağı OYAK Port'ta demiryolu taşımacılığı ve diğer alternatiflerin de yapılması planlanıyor. Limandan yalnızca otomobil değil, bunun yanı sıra hafif ticari araç ihracat- ithalatı da gerçekleştirilecek.

İlk Aşamada Bin Kişi İstihdam Edilecek

OYAK Port'un inşası esnasında bin kişinin, faaliyet göstermeye başladığında ise ilave 500 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Projede gelişme ve büyüme sağlandıkça istihdam da artacak. Otomotiv üreticileri ve ithalatçılarıyla görüşmeler devam ederken, 2018 senesinin ilk çeyrek döneminde ihracat verileri incelendiğinde, limandan gerçekleştirilecek senelik ihracatın 11 milyar 750 milyon dolar olacağı düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri