Tavukçuluk Sektörü 58 Ülkeye Ürün İhraç Eder Hale Geldi

Aydemir, Türkiye'de kanatlı eti üretiminin 2 milyon 200 bin tona ulaştığını belirterek, sektörün 58 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Tavukçuluk Sektörü 58 Ülkeye Ürün İhraç Eder Hale Geldi

Afrika, Çin, Japonya, Bosna Hersek’in de içinde bulunduğu 58 ülkeye beyaz et ihracatı gerçekleştirildiğine dikkat çeken Has Tavuk Genel Müdürü ve Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grup Başkanı Şahin Aydemir, Türkiye'nin tavukçuluk sektöründe dünyanın en iyi teknolojilerini kullanıldığına işaret etti. Yetişmiş eleman ve fason üreticilik modeliyle dünyada üretim teknolojisini en iyi kullanan ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Aydemir, çiftçilerle doğrudan üretim gerçekleştirildiğini vurgulayarak, sektörün çok başarılı performans gösterdiğine dikkat çekti.Sektörün hızla büyüdüğünü dile getiren Aydemir, Türkiye'deki beyaz et üretiminin 2 milyon 200 bin tona ulaştığını bildirerek, ürünlerin 58 ülkeye ihraç edildiğini aktardı. Bu sene üretimi 2 milyon 350 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Aydemir, dünyanın dört bir yanından 58 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini vurgulayarak, Afrika, Çin, Japonya ve Bosna Hersek'e kadar geniş bir alana hizmet verildiğini ifade etti. Ürünlerin ihraç edildiği tüm ülkelerde Türk tavuk ürünlerinin daha fazla talep edildiğine işaret eden Aydemir, Türkiye’nin beyaz et üretiminin de günden güne arttığına değindi. Vatandaşların sağlıklı hayvansal gıda ve protein kaynağı olarak tükettiği beyaz etin, çocukların beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesine yardımcı olduğunu anlatan Aydemir, halkın sağlıklı hayvansal proteine ulaşmasını sağlayan en önemli kaynaklardan biri olduklarını belirtti.

Kanatlı Sektörü 42 Milyar Dolarlık Bir Pazar

İhracatçılar birlikleriyle devamlı iletişim halinde olduklarını ifade eden Aydemir, dünyada Türkiye'deki tavukçuluk sektörünü gösteren çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, Türkiye’nin özellikle Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'da yürütülen çalışmalar sonucunda bugün 58 ülkeye ihracat yapar konuma geldiğini söyledi. 2017’de Japonya'ya ile yapılan anlaşmalarla Kasım ayı itibarıyla iki hükümet arasında tavuk ürünlerinin satışıyla ilgili bir çalışma yürütüldüğünü anımsatan Aydemir, şu anda Japonya’da da Türk ürünlerinin satıldığına işaret ederek, kanatlı sektörünün küresel bazda 42 milyar dolarlık pazarı olduğuna dikkat çekti. Aydemir,Türkiye’nin beyaz et üretiminde dünyada 7. sırada yer aldığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri