TIR’lar O Ücreti Ödemeden Çıkış Yapamayacak

Türkiye’nin dış ticaret taşımalarında yabancı plakalı araçların ağırlık kazanması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

TIR’lar O Ücreti Ödemeden Çıkış Yapamayacak

Yabancı plakalı kaçak TIR’lar Türk ekonomisine zarar vermeye devam ediyor. Bunu önlemek amacıyla kaçak geçişler yaparak ülkeye giriş yapan yabancı plakalı TIR’lara ikinci bir darbe geliyor. Bu tırların ülkeye 100 milyonlarca lira zararı olurken, bunun önüne geçmek için ikinci bir düzenleme yapıldı.

Türkiye’nin dış ticaret taşımalarında yabancı plakalı araçların ağırlık kazanması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Türk ekonomisine 100 milyonlarca lira zararı olan yabancı TIR’lara ilişkin yeni bir düzenleme geliyor. Daha önce bu araçların otoyol ve köprüleri ücret ödemeden geçmelerine yönelik düzenleme yapılmıştı. Bakanlık yeni bir hamle yapmayı planlıyor.UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, konuya ilişkin olarak açıklama yaptı. Şener açıklamasında, trafik kazaları ve hatalarına değinerek, bu konuyla ilgili yönetmeliklerin olmadığını söyledi. Bunun için Gümrük Bakanlığı yetkililerinin çalışma hazırlığı içinde olduklarını belirten Şener, kısa süre içerisinde bunun hazır hale geleceği bilgisini verdi.

Yabancı araçlar, 2015 ve 2016 yıllarında taşıma açısından, Türk ihraç ürünlerindeki ve Türkiye’nin ithalatında payını artırdı. 2015 yılında ithal mal taşıyan yabancı araç sayısı yüzde 6 oranında bir artış yaşayarak 200 binden 213 bine yükseldi. Bu dönemde Türk plakalı araç sayısı ise yüzde 13 oranında bir gerilemeyle yaşayarak 425 binden 370 bine düştü. 2016 yılında ise Türk plakalı araçların taşıma sayısında herhangi bir değişiklik olmadı. Ancak yabancı plakalı araçların payı yüzde 5 oranında artış gösterdi.  

Bu rakamların ortaya çıkması ve UND’nin de çabaları ile 17 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete’de, Ücretli Karayollarında Yabancı Plakalı Araçlara Ait Geçiş Ücretleri ve İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmelik yayımlanarak bu soruna önemli bir çözüm getirilmiş oldu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER