Trabzon'dan Yılın İlk 5 Ayında İhracat Başarısı!

Bu senenin ilk 5 aylık zaman dilimi içerisinde Trabzon üstünden en çok ihracatın gerçekleştirildiği ülkenin Rusya Federasyonu olduğu ifade edildi. 

Trabzon'dan Yılın İlk 5 Ayında İhracat Başarısı!

Bu senenin ilk 5 aylık dönemi içerisinde Trabzon'dan Rusya'ya gerçekleştirilen ihracat miktarının 59 milyon 628 bin 773 olduğu ifade edildi. 

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklama doğrultusunda, en çok ihracatın geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 37.9'luk seviyede artış göstererek Rusya Federasyonu'na yapıldığını bildirdi. 

105 Farklı Ülkeye İhracat

Kalyoncu, bu senenin 5 aylık zaman dilimi içerisinde 105 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini ve bu dönem içerisinde toplam ihracatın 415 milyon 391 bin 123 dolar tutarında yapıldığını dile getirerek, son dönemlerde Uzak Doğu ülkelerine ilişkin ihracatta da artış görüldüğüne değindi. Rusya Federasyonu'nun ardından Avrupa ülkelerinin ön planda buunmasına rağmen, son dönemlerde Uzak Doğu ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta yüksek oranlı artışların görüldüğünü söyleyen Kalyoncu, 5 aylık zaman dilimi içerisinde Trabzon üstünden Vietnam'a gerçekleştirilen ihracatın 6 milyon 634 bin 283 dolar seviyesinde olduğunu aktardı.

Kalyoncu açıklamalarında, Vietnam'a gerçekleştirilen ihracattaki artışın önemine değinerek, Trabzonlu ihracatçıların, Trabzon'da gerçekleştirdiği üretimlerini Vietnam'a ihraç etme başarısını yakaladıklarını söyledi. 

İhracat Ülke Ve Kent Ekonomisine Büyük Katkı Sağlıyor

Öte yandan ihracatın ülke ve kent ekonomisine büyük katkıda bulunduğunun altını çizen Kalyoncu, Trabzon'un dünyanın bütün kıtalarına ihracat gerçekleştirebilir bir konumda olmasının ihracatçıların takdire şayan bir başarısı olduğunu dile getirdi. 

Özellikle son dönemlerde Trabzon'un, ihracat profilinde sanayi ürünlerinde oldukça önemli atılımlara imza attığını bildiren Kalyoncu, Trabzon'da üretimi gerçekleştirilen oto yedek parçası, cerrahi dikiş ipliği, tabanca ve çeşitli makinelerinin dünyanın öncü markaları tarafından tercih edilmeye başladığını sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri