TÜRKBESD Başkanından ÖTV Değerlendirmesi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜRKBESD Başkanından ÖTV Değerlendirmesi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Güler, beyaz eşyada ÖTV indirimi ile birlikte iç pazarda büyüme hızının yüzde 50 daha iyi olmasını umduklarını ifade etti.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler,  2016 yılı gerçekleşmeleri ve 2017 beklentilerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Güler, 60 bin direkt ve 600 bin de dolaylı istihdam sağladığını bilgisini verdi. Güler ayrıca, ürettikleri ürünlerin yüzde 75'ini ihraç ettiklerini belirterek, cari açığın kapanmasına katkıda bulunduklarını söyledi.Güler, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı ve fırından oluşan 4 ana kalemden oluşan beyaz eşya sektörüne ilişkin 2016 yılını yüzde 6.5 büyüme ile tamamladıklarını söyledi. Güler ayrıca, iç satış ve ihracat toplamında 24 milyon adete ulaştıkları bilgisini paylaştı.

Ergün Güler, sektör ihracatının yüzde 7.3 oranında 17.2 milyon adet olduğunu kaydetti. Buna rağmen 2016'nın ilk yarısında yüzde 8 olan büyüme oranının yıl sonunu yüzde 6.5 ile kapattığını aktaran Güler, geçen yıla ait en önemli sorunun iç pazarın daralması olduğunu söyledi.

Ergün Güler, TÜRKBESD olarak ÖTV indirimi konusunda bakanlıklara çeşitli öneriler sunduklarını ifade etti. Güler, ÖTV teşvikinin daha önce 2009 yılında yapıldığını belirterek, satışların artmasıyla elde edilecek gelir, devlerin kaybını ödeyecektir değerlendirmesinde bulundu.

Güler ayrıca, beyaz eşya sektörün Türkiye yatırım anlamında cazibesini yitirme tehlikesi olduğunu ifade etti. Güler, Türkiye'nin üretim ikliminde iyileştirme yapılması gerektiğini söyledi. Güler son olarak ÖTV teşvikinin gelmesi ile birlikte aylık satış rakamının 600 bine yükseleceğini öngördüklerini belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER