Turkish Cargo İle Norveç’e 600 Ton Kiraz İhracatı!

Turkish Cargo, kiraz sezonu boyunca 10 özel seferle 600 ton Salihli cinsi kirazı Oslo'ya taşıyacak.

Turkish Cargo İle Norveç’e 600 Ton Kiraz İhracatı!

Turkish Cargo, 600 ton Türk kirazını 6 saatten daha kısa süren uçuşlarla Norveç'in başkenti Oslo'ya taşıyacak. THY Basın Müşavirliği’nin konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda, A330 tipi kargo uçaklarıyla yapılan taşımalarda kiraz sezonu boyunca 10 özel seferle toplam 600 ton Salihli (Napolyon) cinsi kirazın Oslo’ya taşınacağı bildirildi.

Bu kirazlar, Norveç genelinde bin 600'ün üzerinde markette satışa çıkıyor. Kiraz yetiştiriciliği ile ön planda olan İzmir, Manisa, Isparta, Adana, Konya, Kahramanmaraş gibi şehirlerde ve Toros Dağı yaylalarının 500 ila 2 bin 500 metre arası rakımda yetişen Türk kirazı, tadı, dayanıklı yapısı ve sap uzunluğuyla diğer kiraz cinslerinden ayrılıyor.Çiftçilerin yetiştirdiği kirazlar, olgunlaştığı zaman ağaçlardan toplanarak boyut, cins ve kalitesine göre ayrıştırılıyor. Beşer kiloluk paletler şeklinde iklimlendirmeli araçlara yüklenen kirazlar, tırlarla Turkish Cargo'nun operasyon merkezi olan Atatürk Havalimanı'na gidiyor. Kirazların bütün uçağa yükleme, taşıma ve indirme işlemlerini 6 saat içinde gerçekleştirilirken, Norveç yolculuğu ise üç saat sürüyor.

8 Ülkeden Kiraz Talebi

Taşıma işlemine dair açıklamalar yapan kiraz ihracatçısı Veysel Tüysüz, dünyadaki en lezzetli kirazlarının Türkiye’de yetiştiğini belirterek, bu ürünün Turkish Cargo ile sınırların ötesine taşındığını vurguladı. Eskiden kirazları Norveç'e taşıyan tırların bölgeye 6 günde ulaştığını anımsatan Tüysüz, uzun taşıma süresi sebebiyle kirazların kalitesini kaybettiğini ya da çürümeler olduğunu söyledi. Şimdi ise 6 saatlik taşıma süresiyle 6 gün içinde bütün ürünlerin tükendiğine dikkat çeken Tüysüz, ihracatın bir önceki seneye kıyasla yüzde 30 oranında arttığını ve 8 yeni ülkeden talep alındığını aktardı.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, dünyadaki en lezzetli kirazların Turkish Cargo ile ihraç edildiğine dikkat çekerek, 600 ton Türk kirazının 6 saatten kısa süren işlemlerle Norveç'in başkenti Oslo'ya taşındığını belirtti. Çoğu ülkede 20- 30 gün arasında olan kiraz hasat dönemi coğrafi konumu ve iklim çeşitliliği sebebiyle dünya kiraz üretiminde birinci olan Türkiye’de 3 ay sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri