Türkiye Özbekistan’ın Dördüncü En Büyük Ticari Ortağı Oldu!

Özbekistan’ın dış ticaret açığı 1,7 milyar dolar olarak açıklandı.

Türkiye Özbekistan’ın Dördüncü En Büyük Ticari Ortağı Oldu!

Özbekistan Devlet İstatistik Kurumu tarafından ülkenin dış ticaret hacmine ilişkin rakamlar açıklandı.

Açıklanan rakamlara göre Özbekistan’ın yılın ilk 5 ayına ait dış ticaret hacmi 14,7 milyar dolar seviyesinde yer aldı. Söz konusu olan dönem içerisinde 6,5 milyar dolar ihracat yapan Özbekistan, 8,2 milyar dolar da ithalat gerçekleştirdi.

Özbekistan’ın dış ticaret açığı ise 1,7 milyar dolar olarak açıklandı.

Rusya En Büyük Ortak

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan dönemde Özbekistan’ın en büyük ticari ortağı Rusya olarak yer aldı.

Yüzde 15,9’luk pay ile ilk sıraya oturan Rusya’yı, Çin takip etti. Çin ise yüzde 15,5’lik pay ile ikinci en büyük ticari ortak oldu.

Kazakistan Üçüncü Ortak2018 yılının Ocak ve Mayıs dönemlerini kapsayan dönem içerisinde Rusya ve Çin en büyük iki ticari ortak olurken listenin devamında sırası ile Kazakistan, Türkiye ve Güney Kore yer aldı.

Kazakistan yüzde 7,4’lük payı ile üçüncü sırada bulunurken Türkiye’nin payı yüzde 5,5 olarak açıklandı. En küçük ticari ortağın Güney Kore olduğu ve yüzde 4,6’lık bir paya sahip olduğu belirtildi.

İlk Sırada Hizmetler Sektörü

Yılın ilk 5 ayını kapsayan söz konusu dönem içerisinde Özbekistan’ın ihracat ve ithalat verilerinin detaylarına ilişkin açıklamalar da yapıldı.

Yapılan açıklamalara göre ülkenin ihracatında ilk sırada hizmetler sektörü yer alırken, ithalatında ilk sırada makine ve teçhizatların bulunduğu belirtildi.

İhracat verilerine bakıldığında ülkedeki enerji ve petrol ürünleri ihracatının geçen yılın ilk 5 ayına oranla yüzde 64,3 oranında arttığı, gıda ürünleri ihracatının ise yüzde 60,9 oranında arttığı gözlemlendi.

Bu yılın ilk 5 aylık döneminde ülkenin ihracatının yüzde 29,8’ini hizmetler, yüzde 14,5’ini enerji ve petrol, yüzde 6,4’ünü gıda oluşturdu.

Özbekistan ithalatının ise yüzde 33,7’si makine ve teçhizatlar, yüzde 24,2’si hizmetler ve yüzde 11,5’i kimyadan meydana geldiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri