Zeytinde Türkiye–Tunus Ortaklığı

Zeytinyağı üretiminin en önemli iki ülkesi konumunda bulunan Türkiye ve Tunus zeytincilik sektöründe önemli bir iş birliğine adım atacak.

Zeytinde Türkiye–Tunus Ortaklığı

Zeytinyağı üretiminin en önemli iki ülkesi konumunda bulunan Türkiye ve Tunus ülkeleri zeytincilik sektöründe önemli bir iş birliğine adım atacak.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkanı Davut Er, Türkiye ve Tunus'un dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminin yüzde 15'ini karşıladığını ifade etti. Davut Er, Zeytinin anavatanının Anadolu olduğuna vurgu yaparak, Anadolu'da zeytin tarımının 6 bin yıldır yapıldığını ifade etti. Dost ve Kardeş Tunuslu zeytin-zeytinyağı üreticisi ve ihracatçılarıyla işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Er, zeytin ağacının her yıl aynı düzeyde ürün vermediğini ve iki ülkenin işbirliği yaparak başarılı bir ihraç pazarı sağlayabileceklerini aktardı.Davut Er, son 10 yıllık sofralık zeytin ihracat ortalamasının 75 bin ton ve zeytinyağı ihracat ortalamasının 33 bin ton olduğunu söyledi. 2015-2016 sezonunda sofralık zeytin ihracatının 58 bin 500 ton seviyesinde ve zeytinyağı ihracatının 12 bin 754 ton seviyesinde kaldığı bilgisini veren Davut Er, bu rakamların son yılların en düşük seviyesi olduğunu söyledi. Yeni sezona ilişkin hedeflerini dile getiren Er, 2016-2017 ihraç sezonunda, 10 yıllık ihracat ortalamasının yakalanacağını ifade etti.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Başkanı Davut Er  Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, toplam 41 şehirde zeytin üretimi yapıldığını söyledi. Türkiye'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescil edilen toplam 90 adet yerli zeytin türü bulunduğu bilgisini veren Davut Er,  tescilli olmayan zeytin türlerini de kattığımızda 200'den fazla zeytin türüne sahip bir ülkede yaşadığımızı ifade etti.   

Zeytinyağı üretiminin en önemli iki ülkesi konumunda bulunan Türkiye ve Tunus ülkeleri zeytincilik sektöründe önemli bir iş birliğine adım atacak. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 19:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER