Giresun’un Elması Tescil Belgesi Aldı

Piraziz elmasının günümüzde üretimi artırılmaya çalışılıyor.

Giresun’un Elması Tescil Belgesi Aldı

Piraziz elması tescil belgesi aldı. Bu elmanın özelliklerinden biri 80 yıl önce Mısır ve Suriye'ye ihraç edilen ürünler arasında yer alması. Piraziz elmasının günümüzde üretimi artırılmaya çalışılıyor. Elmanın üretildiği yer ise Karadeniz'in Giresun şehri.

Piraziz elması son yıllarda yok denecek kadar az üretiliyordu. Elmanın üretimin artırılması için Piraziz Kaymakamlığı ve Piraziz Ziraat Odası tarafından çalışma yapılıyor. Yaklaşık 6 yıldır yürütülen çalışma kapsamında, 2013 yılında Türk Patent Enstitüsüne tescil başvurusu yapılmıştı. Piraziz elmasına Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.Piraziz Kaymakamı Hamit Genç, bir otelde konuya ilişkin olarak açıklama basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Genç, Piraziz'i ön plana çıkarmak ve önemli bir yol katedebilmek amacıyla çalışma yaptıklarını söyledi. Genç bu konuda oldukça azalan bahçe sayısını artırmak istediklerini ifade etti.

Piraziz Ziraat Odası Başkanı Ünal Aşık Piraziz elmasının önemine dikkat çekerek, elmayı ilçede yüzyıllardır yetişen ve 1940'larda Mısır ve Suriye'ye ihraç edilen yerel bir ürün olarak tarif etti. Elmanın son dönemlerde çeşitli sebepler yüzünden kaybolma riski yaşadığına dikkat çeken Aşık, Piraziz elmasını koruma altına almak ve tescilini gerçekleştirmek için başvuruda bulunduklarını belirtti.

Piraziz Ziraat Odası Başkanı Ünal Aşık, yurt içinde 5 sefer ve yurtdışında 3 sefer olmak üzere toplamda 8 kez bilimsel kongrelere katıldıklarını ve elmanın özellikleri konusunda bilgi verildiğini, bu sayede farkındalıkların anlatıldığını söyledi. Ünal Işık,  4 yıldır azimle sürdürdükleri bu çalışmanın meyvesini aldıklarını belirterek, Piraziz elmasının 4 yılın sonunda Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildiğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER