O Bitki Neden Daha Çok Üretilecek?

Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisi daha çok üretilecek.

O Bitki Neden Daha Çok Üretilecek?

Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisi daha çok üretilecek. Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanılan Safran bitkisi,  "mucize bitki" olarak adlandırılıyor. Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi kapsamında, Safran bitkisinin üretimin çoğaltılması hedefleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan Özdağ, projeye ilişkin açıklama yaptı. Özdağ bu proje ile daha fazla üreticinin safran yetiştiriciliğine destek sağlamış olacaklarını ifade etti.Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen bu bitki, birçok alanda kullanılması sebebiyle "mucize bitki" olarak adlandırılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan Özdağ, Karabük'teki proje tanıtım toplantısında açıklama yaptı. Gürcan Özdağ, bu projelerle birçok kişiye hitap ettiklerini söyledi.

Gürcan Özdağ, projelerin bakanlığın tahsis ettiği ödenekler ile yapıldığı bilgisini verdi. Özdağ, ayağı yorgana göre uzattıklarını ifade ederek, yorganı daha da uzatmak amacıyla birçok önemli kuruluştan kendilerine sponsor olmalarını rica ettiklerini söyledi. Şu ana kadar 4 önemli kuruluşla sponsorluk anlaşması yaptıklarını aktaran Özdağ, bu sponsorlarla birlikte önemli projelere imza attıklarını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Gürcan Özdağ, safran bitkisinin gram fiyatının 25-50 lira arasında değiştiğini belirtti. Safranbolu ile özdeşsen bu bitkinin üretim ve verimliliğinin arttırılmasını amaçladıklarını kaydeden Gürcan Özdağ, Dünyanın En Pahalı Baharatı Safranbolu Safranı Yayım Projesi kapsamında Safran bitkisinin üretimini çoğaltmayı hedeflediklerini söyledi. Gürcan Özdağ, bu proje kapsamında üreticilere yönelik eğitim seminerleri, anket çalışmaları, örnek safran bahçesi uygulaması, tarla günü etkinliği ve teknik gezi gibi önemli faaliyetlerin düzenleneceği bilgisini verdi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER