Soğan Üreticisini Hüsrana Uğrattı

Türkiye’de soğan üretiminde üçüncü sırada olan Eskişehir’de çiftçi kilosunun 20 kuruşa düştüğü soğana alıcı bulamıyor.

Soğan Üreticisini Hüsrana Uğrattı

Türkiye’de soğan üretiminde üçüncü sırada olan Eskişehir’de çiftçi kilosunun 20 kuruşa düştüğü soğana alıcı bulamazken, tüketici de pek çok markette soğanın fiyatının 50 kuruş altına gerilemesinden ve bu fiyat düşmesinden memnunlar.

Bu yıl 38 bin hektar alan üzerinde üretimi sağlanan 150 bin ton soğanın üretici elinde kalması ile yaklaşık olarak 75 bin ton hala alıcı beklemekte.Eskişehir Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ile Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen yaptığı açıklamada Eskişehir’de kuru soğan üretiminde ülkede önde gelen illerin başında gelmekte dedi.

Bu yıl kuru soğan yetiştiricilerinin emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyleyen Hüseyin Şen, kalite çok iyi olsa da geçmiş yıllara göre fiyat bulamadıklarını söyledi. Havaların ısınması ile beraber soğanların cücüklenmeye başlayacağı ve üreticisinin elinde kalacağını söyleyen Şen, Eskişehir’de bulunan üreticilerin ellerinde yaklaşık olarak 75 bin soğan bulunduğunu ve alıcı beklediğini ifade etti. Kuru soğanın hem emek hem maliyet gerektiren bir ürün vurgulayan Şen, çiftçinin bu sene umduğunu bulamadığını belirtti. Soğan şu an 20 ile 25 kuruş arasında alıcı bulmakta dedi.

Ayrıca Hüseyin Şen, plansız ekim yapılması konusuna da değinerek, Türkiye’de pazar ihtiyacı olduğunu, üretim alanının oldukça fazla olduğunu ve Pazar gerektiğini söyledi. Ve plansız ekim olduğunu belirtti. Önceki yıl soğan fiyatlarının yüksek olması sebebi ile bu yıl çok soğan ekildiğini plansız ekim gerçekleştirildiğini söyledi. Hüseyin Şen, fazla ekim, çok ürün ve az pazar olunca da soğanın üreticinin elinde kaldığını vurguladı. Bu işi uzun zamandır yapan üreticilerin bu yılki fiyatlardan memnun olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER