Ülkü Budak ABD’nin Türkiye Ziyareti Öncesi Detayların Artık Daha da Netleştiğini Görebiliyorum
Advert Advert Advert
ABD’nin Türkiye Ziyareti Öncesi Detayların Artık Daha da Netleştiğini Görebiliyorum
Ülkü Budak

ABD’nin Türkiye Ziyareti Öncesi Detayların Artık Daha da Netleştiğini Görebiliyorum

ABD’nin Türkiye ziyaretindeki sebepler artık teker teker netleşiyor. Sizce de öyle değil mi? Gündemi takip eden ve araştırmalarda bulunan arkadaşlarımın da kolaylıkla yorumlayabileceği bu konuyu bugün sizler için ben yorumlamak istedim ve yine sizler içinde kendi özgün kalemimle anlatıma sunacağım.

Şundan eminim ki işin ehli olan ve bu konuda detaylı bilgi birikimine sahip olan kalemlerde, benimle hemen hemen aynı görüşte bulunacaklardır. Çünkü ABD’nin Türkiye ziyareti öncesi yaptığı duyurular, son gündeme bağlı olarak sadece tek çizgi üzerinden bu doğrultuda ilerliyor. İşte buda Türkiye ziyaretinin ana sebebini, gün yüzüne tüm çıplaklığıyla çıkartıyor ve bu durumda açıkçası artık yoruma dökmektense daha çok tartışmayı ön plana sürüyor da diyebiliriz. Peki, neydi bu ABD’nin Türkiye’yi ziyaret etme meselesi?

ABD’nin Türkiye Ziyareti Öncesi

Evet, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye ziyareti öncesinde ilk açıklama ABD’li yetkililerden oldu. ABD Dışişleri Bakanının Türkiye ziyareti öncesinde Washington’dan ilk resmi açıklama geldi. Bu açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın büyük bir olasılıkla önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Peki, ama bu ziyaretin sebebi ne? Sizlerinde açıkça görebildiği gibi istisnasız tabii ki de Afrin operasyonu.

Afrin operasyonun başlatılmasının üstünden 25 gün geçmesiyle, ABD Dışişleri Bakanının Türkiye ziyareti duyurusu da hemen ardından geldi. Sizce de bu bir tesadüf mü? Elbette ki hayır! ABD yetkililerinin açıklamasına göre Türkiye’ye yapılan bu ziyarette Afrin operasyonunun sınırlanması da dâhil olmak üzere bazı zorunlu konular dile getirilecek. Tabi, bu ziyaretin ne zaman yapılacağına gelecek olursak, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. Mc Master’ın belirttiğine göre bu hafta sonu Tillerson, Türkiye ziyaretinde bulunacak. Tabi, bununla beraber bu ziyaretin arka planı da daha net bir şekilde gün yüzüne çıkmış olacak.

İsmini vermek istemeyen ABD yetkilileri Rex Tillerson’ın Türkiye’ye yapacağı ziyarette, Afrin’e yönelik hareket için itidal çağrısı yapacağını ve harekâtın sınırlandırılması talebinin yeniden gündeme getirileceği tahmininde bulundular. Tabi, bu tahmine ek olarak da ‘Ankara ve Washington arasındaki ilişkilerin zor bir dönemden geçeceğini ve Rex Tillerson’ın Türkiye ziyaretinin zor bir süreçten geçeceğinin’ değerlendirmesini de yaptılar.

Bugün siz ekonomi7 okurları için ortaya atılan bu ABD ziyaretini, birde ben kendi kalemimle yorumlamak istedim. Umarım, sizler içinde açıklayıcı bir kaynak olmuştur. Bir sonraki yorumumda tekrar görüşmek ümidiyle, o zamana denk şimdilik hoşça kalın.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
İTO Başkanı Oran'dan IMF'ye Sert Çıkış!
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek
KDV Reform Paketi Piyasayı Pozitif Etkileyecek