Damla Kapıcıoğlu Türkiye’deki Öğrencilerin Girişim Hakkında Düşünceleri
Advert Advert Advert
Türkiye’deki Öğrencilerin Girişim Hakkında Düşünceleri
Damla Kapıcıoğlu

Türkiye’deki Öğrencilerin Girişim Hakkında Düşünceleri

Girişimcilik faaliyetlerin son zamanlarda oldukça önem kazanması ile birlikte, üniversite düzeyinde olan öğrencilerin de girişimciliğe olan yaklaşımları değişiyor. 1011 adet üniversite öğrencisinin katılımı ile sağlanan anket sonucunda, öğrencilerin girişimciliğe karşı düşünceleri ve neden girişimci olmak istedikleri araştırılmış. Adgager ve İTÜ Arı Teknokent tarafından düzenlenen anket sonuçlarını incelediğimde, 1011 öğrencinin %65’inin girişimci olma isteği içerisinde yer aldığını gördüm.

Anket içerisinde yer alan sorulara baktığımda, öğrencilerin genel olarak teknoloji sektöründe yoğunlaştığını gördüm. Henüz öğrenci iken veya mezun olduktan sonra girişimci olmayı isteyen öğrencilerin %30’luk bir kısmı yapay zeka veya sanal gerçeklik konusunda girişimci olmak istiyor ve genel itibari ile bu öğrencilerin %26’sı teknoloji sektöründe bulunmak istiyor.

Girişimci Eğitimi Nerede Başlar?

Girişimci olmayı hedefleyen bir lisans öğrencisi olarak, anket içerisinde yer alan soruları sizlere cevaplamak ve bu yüzdelik dilimler içerisinde nerede bulunduğumu ifade etmek isterim. Türkiye’de devlet okulunda okuyarak, girişimci olma isteği içerisinde bulunmak oldukça zor. Özel okullarda sunulan teşviklerin, devlet okullarında bulunmadığını belirtmek isterim. Bu nedenle girişimci olmayı hedefleyen öğrencilerin en temel ayrımı, özel okul-devlet okul kısmında belirleniyor.

Girişimcilik eğitimlerinin henüz daha lisede iken verilmesine inanıyorum. İnsanın özellikle 15 ile 21 yaş arasında oldukça aktif bir dönem geçirdiğini ve yenilikleri tatmayı sevdiğini düşündüğümden ve aynı zamanda ilginç fikirler ile hayal dünyasını doldurmayı sevdiğini (kendimde dahil olmak üzere) bildiğimden, girişimcilik eğitimlerinin lise çağındaki öğrencilere verilmesini zorunlu hale getirecek derslerin yer almasını istiyorum.

Neden Teknoloji Sektörü?

Dünyadaki değişen sistem ve giderek artan “nesnelerin interneti” dediğimiz teknoloji dünyası, bir bir iş ortamlarını sarıyor. “Akıllı fabrika” dediğimiz fabrikaların kullanılması ile birlikte Sanayi 4.0 Dönemi’ne geçiş yaptık bile. Hal böyle olunca ve günümüzde, çevremizde yer alan her eşyanın gerek üretiminde gerekse de tüketiminde “teknoloji” kullanıldığından, girişimci olmak isteniyorsa yer alınması en mantıklı olan sektör, teknoloji sektörü olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın dijitalleşmesi, öğrencilerin gelecek olan planlarını da etkiliyor. Bugün yüz tanıma sistemine sahip olan ve siz yaşlansanız bile, saçınızı boyatsanız veya sakallarınızı kesseniz bile sizi tanıyan cep telefonları üretiliyorken, 5 yıl sonra hangi ürünlerin üretileceğini bilemiyorsunuz. Lisans düzeyinde olan ve mezun olmaya hazırlanan bir öğrenci sırf bu sebep ile “Seveceğim işi yapmak istiyorum fakat 5 yıl sonra hangi meslekte çalışırım bilmiyorum.” diyebiliyor. Dijitalleşen dünya ve insan yaşamı ile birlikte, iş-yaşam dengesini kurabilmek günden güne zorlaşıyor. Bu nedenle girişimci olmak isteyen birçok öğrenci teknoloji sektöründe yer almak ve teknolojik gelişmelerin yakından takibini yapıp iş-yaşam dengesini kurabilmek istiyor.

Neden Girişimci Olmak İstiyoruz?

Yapılan anketin beni şaşırtan en büyük sorusu da bu. 1011 öğrenciye sorulan “Neden girişimci olmak istiyorsun?” sorusuna öğrencilerin %33’ü ‘yaratıcı fikirlere sahip olduğumu düşünüyorum’ derken, %23’ü ‘hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum’ demiş. Geriye kalan öğrencilerin %15’i kendi işini yapabilmek için, %8’i kurumsal hayata adapte olamayacağını düşündüğü için, %7’si ülkesine daha faydalı olabileceğini düşündüğü için, %6’sı daha çok para kazanmak istediği için, %5’i uzman olduğu mesleği icra edebilmek için ve %2’si risk almayı sevdiği için girişimci olmak istiyor.

Burada anket sorusuna bir es verip sizlere girişimciliğin tanımını hatırlatmak istiyorum. Girişimcilik, kar ve zararı yönetebilmek amacı ile risk alıp, gözlem yapabilen, almış olduğu riskler doğrultusunda işletme araç ve yöntemlerini kullanabilen kişilere denir. Fark ettiniz mi? Girişimcilik “risk alabilmek”ten geçer. Öğrencilerin %33’ü yaratıcı fikre sahip olmak isterken, %2’lik bir kısmı risk almayı sevdiğini söylüyor. Oysa bu oranın tam tersi olması gerekiyordu…

Girişimcilik ekosisteminde yaşanacak olan değişimlere hazır mıyız bilmiyorum lakin öğrencilerin girişimcilik hakkında yetersiz bilgiye sahip olduklarını bu anket sorusunun cevabı ile görüyorum. Elbette hayal etmek, yaratıcı fikirlere sahip olduğunu düşünmek girişimciliğin bir parçasıdır. Lakin bunlar girişimci bireylerde aranan özellikler arasında yer alır. Girişimci olmak istiyorsanız, risk almayı seviyorum demeniz gereklidir. Çünkü girişimciliğin temelinde her zaman için risk almak bulunur…

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?