Ali Ölmez Gözler Bu Fuarda
Advert Advert Advert

Gözler Bu Fuarda
Ali Ölmez

Gözler Bu Fuarda

Dün İzmir Kaya Prestige Otel'de gerçekleştirilen lansman ve basın toplantısı bugünkü köşe yazımın konusunu oluşturuyor...
Toplantıda Orion Fuarcılık'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve 01-04 Şubat 2018'de 13. kez düzenlenecek olan Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın da 4 büyük fuarından biri olarak gösterilen Agroexpo Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın tanıtımı gerçekleşti.
Fuara katılanlar arasında İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra İzmir il ve ilçelerindeki Ziraat Odaları Başkanları ile sektörün önemli kurum ve kuruluşları  yer aldı.
Toplantıda fuarda gerçekleştirilecek etkinlikler katılımcılara bahsedilirken Ekonomi Bakanlığı'nın da Agroexpo'ya tam olarak  destek vereceği açıklandı.
Fuarda Gıda Tarımcılık ve Hayvancılık Bakanlığı "Çok Uluslu Tarım İş Forumu" düzenleyecek. Bakan Dr. Ahmet Eşref  Fakıbaba, 45'ten fazla ülkenin Tarım Bakanları'nın da davet edildiği fuarın resmi açılışını 1 Şubat Perşembe günü saat 10:30'da çok uluslu Tarım İş Forumu ve fuarın resmi açılış törenini düzenleyecek.
Yapılan açıklamada davet edilen 45 bakandan 10'unun geleceğinin kesinleştiği açıklanırken fuardaki diğer etkinlikler hakkında da şu bilgiler verildi;

Agroexpo Süt ve Et Forumu düzenlenecek, Agroexpo katılımcı firmalara Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Ege İhracatçılar Birlikleri'nin organize ettiği alım heyeti ve ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 850 firmanın katılmasının hedeflendiği fuarda yerli ve yabancı 60 ülkeden 285 bin ziyaretçinin gelmesi öngörülüyor.

Fuarın bendeki izlenimlerine göre Şubat'ın ilk haftasında Türkiye'nin tarımsal kalbi İzmir'de atacağı için gözler İzmir'de olacak.
Türkiye'de son dönemlerde tarımın öneminin azaldığı düşünülürse...
Bazı tarımsal ürünlerimizi ihraç ederken  ithal etmeye başladığımızı göz önüne alırsak...
Tarımı yeniden canlandırmak için bu ve benzeri organizasyonları desteklemek lazım.
Daha önce 12 defa düzenlenen fuarda tarım, tarımsal mekanizasyon, seracılık ve hayvancılık teknolojileri konularında düzenlenecek fuarın ürün gruplarınıysa tarım, tarım teknolojileri, seracılık, tohum, fidan, gübre, sulama teknolojileri, hayvancılık, hayvan sağlığı teknolojileri oluşturuyor. "Süt, Et ve Teknolojileri Özel Bölümü" olarak 1 Şubat'ta Et, 2 Şubat'ta ise Süt Zirvesi gerçekleştirilecek...
Fuarda ayrıca eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek çalıştayların yanı sıra, süt ve et ile ilgili mini paneller, peynir tadım etkinlikleri, coğrafi işaretli peynirler sergisi, et showlar, rekor denemeleri ve çok sayıda etkinlik fuarın ziyaretçilerini bekliyor olacak.
Fuarın ana temasının Tarım 4.0 olduğunu düşünürsek tarımın geleceği de tarım 4.0 ile şekillenecek.

Türkiye gelişmiş ülkeler seviyesine Endüstri 4.0 ve Tarım 4.0 ile ulaşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi