Damla Kapıcıoğlu Sanayi 4.0 ve Türkiye
Advert Advert Advert

Sanayi 4.0 ve Türkiye
Damla Kapıcıoğlu

Sanayi 4.0 ve Türkiye

4. Sanayi Devrimi olarak adlandırmış olduğumuz Sanayi 4.0 Platformu, büyük şirketlerin arasındaki rekabeti arttırmaya devam ediyor. Akıllı fabrikaların kurulmasını sağlayan bu dönem, akıllı makineler ve insanlar arasındaki etkileşimin arttırılmasını hedeflediği ve her şeyin artık dijital ortam üzerinde gerçekleşmesini sağladığı için endüstri sektöründe yeni bir devrim olarak kabul ediliyor.

Öncelikle siz sevgili okurlarım ile biraz sanayi 4.0 platformu üzerine konuşmak isterim. Bu platformun asıl amacı teknoloji ile uyumlu bir şekilde hareket edebilmeyi ve bunu sanayi sektöründe en önemli bölüm olan üretim üzerinde gerçekleştirebilmeyi hedeflemektir. Yani daha kısa bir şekilde açıklayacak olarak üretim esnasında kullanılan insan iş gücünü ve insan hatalarını en aza indirgeyerek üretimin daha seri bir hale gelmesini sağlamaktır. Avantajları olduğu kadar dezavantajları da fazlasıyla bulunan bu dönem için fabrikaların “akıllı” bir hale getirilmesi hedefleniyor ve bu sayede fabrika içerisindeki makinelerin tam anlamıyla son teknoloji ürünleri olması sağlanıyor.

Ergonomi yönünden bakıldığında aslında iş kazalarının önlenmesini sağlayan ve daha hızlı üretim yapılmasını sağlayan “akıllı fabrikalar” birçok alanda kolaylık sağlayabiliyor. Verimliliğin artmasını sağladığı ve iş unsurlarını kolaylaştırdığı, insanlar ile uyumlu şekilde hareket edebilen makinelerin kullanılması sağlandığı için ergonomik olarak oldukça yüksek bir verim sağlıyor. Birçok kişi tarafından bu platformun Sanayi Verimlilik Platformu olarak adlandırılmasının sebebi olarak da bu durum gösteriliyor.

Verimlilik artışı, ergonomi, hızlı ve seri üretim, üretimde hata payının neredeyse %0’a indirilmesi, yeni iş kapılarına olanak sağlaması gibi avantajları olan bu dönem, dezavantajları ile de risk taşıyan bir dönem. Bana kalırsa yeni iş kapılarını açmasıyla beraber, iş gücüne ihtiyaç duyulan bazı mesleklerin de kapanmasına sebep oluyor. İstihdam açısından ne derece bir avantaj sağladığı tartışılır. Ayrıca fabrikalar içerisinde ileri teknoloji ürünlerinin ve makinelerinin kullanılması için sermayenin oldukça güçlü olması gerekiyor. Öncelikle bu demirbaşları satın alabilmek için fabrika sahibinin finansal açıdan gerçekleşecek olan maliyetlere hazır olması gerekiyor. Makine alımları bile maliyet açısından yüksek meblağlar gerektirdiği için fabrikaların tam anlamıyla bu teknolojiye hazır bir hale getirilmesi göz korkutabiliyor. Başta Siemens, Bosch gibi Alman markalarının yer aldığı bu dönemde finansal kaynak açısından zorluk çekmeyen fabrikalar ilerleyebilecekken, orta ve küçük ölçekli fabrikaların bu döneme yetişebileceğini sanmıyorum. Bu nedenle çoğu işletme iflas eşiğine gelebilir hatta bu ölçekteki bazı fabrikalar kapanabilir.

Türkiye’nin Endüstri 4.0 Dönemi Hazırlıkları

Son yıllarda ve özellikle de 2017 yılında sanayi sektörü içerisinde bulunan işletme ve fabrikaların üzerinde durduğu bu platforma uyum sağlamak için ülke içerisinde hareketliliklerin gerçekleşmesi gerektiği gözle görülür bir gerçek olarak yer alıyor. Türkiye’ye baktığımızda Endüstri 4.0 dönemi için hazırlıklarını özellikle beyaz eşya, otomotiv ve ilaç sanayisi üzerinde gerçekleştirdiğini görmekteyiz.

Sanayi sektöründe yer alan bu alt sektörlerin hem mali durumlarını ortaya koyması hem de Pazar içerisindeki sürdürülebilirliklerini devam ettirerek akıllı fabrika uyumlarını gerçekleştirmesi için çalışmalara son hızla devam ediliyor. En son 2016 yılında toplanan şirketler ile yapılan görüşmenin bu sene yenilenmesi ve daha radikal kararlar alınması da bekleniyor.

Benim yorumuma gelecek olursak sevgili okurlarım, Türkiye’nin ileri teknoloji fabrikalara sahip olması özellikle ilaç sektörü için bir başarı olarak sayılabilir. Her ne kadar istihdamda olumsuz etkiler yaratacak bir durum olsa da bazı sektörler için gerekli bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Özellikle seri üretime ihtiyaç duyan ilaç şirketleri bu uygulamadan fazlasıyla yararlanabilir. Ülkemizdeki istihdam oranlarının dikkate alınarak bu uygulamaların gerçekleşmesi gerektiğini önemle vurguluyor ve yapılacak olan 2018 görüşmelerini dört gözle bekliyor olacağım. Sağlıcakla kalın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi