Damla Kapıcıoğlu Bitcoin Kovası
Advert Advert Advert

Bitcoin Kovası
Damla Kapıcıoğlu

Bitcoin Kovası

En son yazmış olduğum yazımın üzerine büyük şirketlerin dijital para konusundaki rekabetinin devam ettiğini bu sabah bir haberle fark ettim. Dünyaca ünlü fastfood restoranlarından biri olan KFC, Bitcoin ile ürünlerini kısa bir süreliğine satmaya başlamış. Üstelik bu durumu da sosyal medya hesabı olan Twitter üzerinden paylaşmış…

Atmış olduğu tweet ile aynen şunu ifade ediyor KFC: “KFC Kanada BitcoinKovası’nı sunuyor. Bitcoin’in ne olduğunu veya nasıl çalıştığını bilmesek de parmaklarınızı yalayacak kadar iyi bir tavuk ile aramıza girmesini istemedik.”

Kripto Para Dünyası

Büyük şirketler bu durumu Sanayi 4.0 Dönemi için mi yapıyor yoksa Bitcoin’inkripto para dünyası içerisinde en yüksek mertebeye sahip olmasından mı bilemedim. Kazanmış oldukları kripto paraları yatırım amaçlı kullanacaklarını açıklan KFC, 1 adet Bitcoin Kovası satarak 14 dolar yani 52 lira kazanmış olacak. Günde 500 kişi bu kovadan sipariş verse 26.000 lira günlük kapanışa sahip olacak. Yeni rekabet stratejileri üreten şirketler açısından kripto para dünyası, yeni yatırım yolları doğurabilir. Fakat henüz ne derece riskler teşkil ettiği bilinmeyen bir dünyada rekabet avantajı sağlamak adına yapılan çalışmalar olumlu bir sonuç gösterir mi bilinmez. Bana kalırsa, kripto para dünyası büyük bir çöküşün eşiğinde.

2+2=5?

Az önce belirtmiş olduğum gibi kripto para dünyasının büyük bir çöküşe girdiğini düşünüyorum. Bunu da sizlere şöyle açıklamak isterim. Finansal açıdan sistemleri 2+2=5 mantığı ile yorumlarız ve bu duruma sinerji deriz. Her sistemin sinerjisi, alt sistemleri, riskleri ve hata payları vardır. Kripto para dünasında yer alan tüm dijital paralar, belli bir sistem dahilinde oluşturuluyor. Bloklar ve bu blokların zincirlenmesi, yani alt sistemler, sistemi oluşturmaya devam ediyor. Dolayısı ile Bitcoin’de bir sistem. Üstelik internet ortamında kullanılabilen ve çeşitli matematiksel algoritmaların bilgisayar formülleri ile birleştirilmesi ile oluşuyor. Hata payı yüksek mi? Evet. Neden mi? İnsanlarda, birer sistemdir. Duygularımız, düşüncelerimiz, hal ve hareketlerimiz sistemi etkileyen alt sistemlerdir. Örneğin kilonuzu vücudunuza almış olduğunuz besinler etkiliyor. Bu durumda asıl sistem tartı üzerinde görmüş olduğunuz kilonuz. Alt sistemler neler? Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinler ve hareket düzeyiniz. Peki sinerji bu durumda nerede? Sinerji ise tüm bunlar arasında bağlantıyı oluşturan organlarınızda. Şimdi, tam olarak sistemi anladıysak, insanın nasıl bir sistem olduğunu da kavradıysak, insanlar tarafından oluşturulmuş olan bu sistemin hata payından bahsetmeye devam edelim. Bildiğiniz gibi Bitcoin bir insan üretimi. Bir insan tarafından oluşturulan bu sistem, diğer insanlar tarafından kullanılabiliyor. Birden çok insanın bu sistemi kullanması sistem içerisindeki hata payını arttırmaktadır. Sistem içerisinde artan hata payı, risk teşkil eder ve unutulmamalıdır ki her risk teşkil eden sistem bir zaman zarfı sonucunda çökmeye mahkumdur.

Kısa Vadeli Planlar

Finansal alanda güçlü şirketlerin yatırım yapabileceği kripto para dünyası, kısa vadeli yatırımlar için oldukça uygun olabilir. 5 yıllık bir plan, büyük işletmelerin yatırım yapmasına olanak sağlayacaktır. Fakat, daha uzun süreli bir plan yapılması riski arttıracağından ve sistemin değişkenliğe uğraması da bir risk teşkil ettiğinden bana mantıklı gelmiyor. KFC’nin bu konuda altını çizerek belirtmiş olduğu “kısa süreli satış” ifadesi bu nedenle oldukça önemli. Kodak, Bosch ve KFC’den sonra hangi şirketlerin bu kripto para yatırımına katılacağını merak ediyorum.

Güney Kore ve Çin

Kripto para dünyasında en yüksek mertebeye sahip olan Bitcoin’in çöküş dönemine girmiş olduğundan bahsetmiştim sizlere az önce. Benim gibi aynı düşünceye sahip olan Asya ülkelerinden bahsetmek istiyorum biraz da. Öncelikle borçlu ve alacaklı konumunda Bitcoin kullanan kişiler de şöyle bir durum söz konusu oluyor. Borçlu borcunu Bitcoin şeklinde ödeyebiliyor fakat alacaklı, ödenmiş borcu normal para birimine çevirirken fazlasıyla zarara uğruyor. Bu durumda borçlu için bitcoin kullanmak avantajken, alacaklı için dezavantaj oluyor. Bu nedenle Asya ülkeleri kripto para kullanımına bazı ambargolar getirdi. Özellikle Güney Kore ve Çin’de yapılan bu ambargolar ile Bitcoin ile ödeme yapılması yasaklandı. Madencilik gibi sektörlerde Bitcoin ile yatırım yapılması özellikle Çin’de yasaklandı. Kripto para dünyası içerisinde risk faktörlerini göze almak istemeyen Asya ülkelerinin en doğru kararı vermiş olduklarını düşünüyorum. Her ne kadar Sanayi 4.0 Dönemi’ne doğru geçiş yapmaya başlamış olsak da dijital paraların kullanılmasının taşımış olduğu riskler sebebi ile mantıklı bulmuyor ve sağlıcakla kalmanızı temenni ediyorum…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Zeytin Dalı Harekatına İş Dünyasından Destek!
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi
Hamburg ve Antakya TSO’nun İstihdam Projesi