Damla Kapıcıoğlu Sohbet Akşamı
Advert Advert Advert
Sohbet Akşamı
Damla Kapıcıoğlu

Sohbet Akşamı

Güz dönemini geride bırakır bırakmaz, memleketime koştum. Nihayet İzmir’de olmak, ciğerlerime İzmir havasını solumak öyle iyi geldi ki… İnsanın gerçekten memleketi gibisi yokmuş, bir daha anlamış oldum. Üstelik bir de aileniz yanınızda ise değmeyin keyfinize. Şu hayatta belki de en güzel şey ne kadar uzağa giderseniz gidin, aynı kalan tek şeyin ailenizin olmasıdır. Ailecek bir sofra etrafında toplanıp, hoş sohbetler edilmesi bir yandan şarkılar çalınıp söylenmesi ve bir kadehte olsa bir şeylerin içilmesinin keyfini kendi evinizde aynı huzur ile yaşayamazsınız.

Biz de geçen akşam ailem ile gelişimi kutlamak amacıyla böyle bir gece geçirdik. Balıklar yapıldı, rakılar dolduruldu, fonda Müzeyyen Senar ve Zeki Müren eşliğinde şarkılar söylendi, sohbetler edildi. Bir ara konumuz Türkiye’nin durumuna geldi. Parasal mevzulara ve bizleri nelerin beklediğine. Sofrada 50 senedir avukatlık yapan dedem ile sohbet etmeye başladık. Eh torunu işletme okuyunca hali ile hem biraz sınamak istedi hem de genel kültürümü ölçmek istedi.

“Ne düşünüyorsun Türkiye hakkında?” diye bir soru sordu. 2017 yılına kadar olan zaman şöyle bir gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Çok iyi hatırlarım 10 yaşında var ya da yokum, rahmetli anneannem Marlboro içerdi, sigarasını almaya bakkala giderdim. 5 TL 25 kuruştu o zamanlar. Şimdiyse 13 TL… Dedeme tam cevap vereceğim bana şöyle dedi, “Düşünme kızım, düşünme. Kimse düşünemiyor zaten…”.

Ardından sohbeti Türk lirasına getirdim. “Dede doların yıl sonuna kadar 4’ü geçeceği hakkında ne düşünüyorsun?” diye atılıverdim. Dedemin cevabı öyle net oldu ki. Şaştım, kaldım doğrusu. “Eh başka ne olacaktı?”. Bir cümleye böyle bir özet sığdırılabilir miydi? Dedem, hiç yurtdışı görmemesine rağmen çok insan görmüş, çok insan sığdırmış hayatına. E 50 senedir avukatlık mesleğini icra etmesinin de bu konuda faydası var. “Bu ev ne kadar sıcak, öyle değil mi?” diye konuyu değiştirmek istedim. O zamanda şöyle bir cevap aldım, “2 ayda bir kömür parası veriliyor. Kömürü yakmayacaklarda ne yapacaklar?”. 2 ayda bir verilen kömür parası 375 TL… Ev kirası 1300 TL, aidat 280 TL ve ek olarak 2 ayda bir toplanan 375 TL…

Bir kez daha geçim derdinin ne büyük olduğunu hatırladım sofradayken. Dedemin işi icabı yurtdışında yaşayan ahbapları ile görüşmeleri oluyor. Çocukluğumun en güzel yanı Alman çikolatalarını yemek oldu bu yüzden veya yurtdışından gelen kartpostalları görüp sevinmek oldu. “Aklın varsa yurtdışına çık. Orada yaşa, orada kazan. Türkiye’de yaşamak zor kızım. Oradaki evler buradan bin kat iyidir ve buradan da ucuzdur.” dedi. Belki haklıydı, çok haklıydı, belki de haksızdı ama evet, yurtdışındaki alım gücü ile Türkiye maalesef ki günümüzde bir olamıyordu.

Sofra toparlandı, çaylar yapıldı. E haliyle aile içilen çayın tadı da bir başka güzel oluyor. İnsanın düşünmesi belki de biraz olsun ülke ekonomisini anlamak adına büyüklerin dediklerine kulak vermek gerekiyor. Dedem çayından son bir yudum alırken şunu söyledi, “Her yerim ağrıyor. Yoruldum çalışmaktan ama ben çalışmasam sizler ne olacaksınız? Hadi diyelim bıraktım, ne yapacağım? Bugün inadına Kemeraltı’nda şöyle bir dolaştım. Fiyatlar almış başını gidiyor. Eskiden çay içmek için oturduğun yere şimdi oturamaz oldun. Şöyle soluklanıvermek için bir limonata içmeye kalksan, cebini boşaltıp oradan ayrılman gerekiyor. Zamane gençleri için artık çok daha zor. Üniversiteden sonra aç kalma korkusu ile okumayanların sayısı artıyor. Millet bir an evvel iş bulsam da çalışsam diye koştururken, eğitim ile mücadele verip yıllarını verip mezun olanlar sokakta limon satıyor. Peh… Ne büyük değişim ama! Eskiden aç kalmayalım diye okumak isterdik, şimdi aç kalmayalım diye okumak istemiyoruz.”. Bu tatlı akşamın ve Türkiye’nin en güzel özeti böyle anlatılabilirdi belki de… Hiçbir şey demedim, çayımdan bir yudum daha alıp iyi geceler diledim.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?