Ülkü Budak Yeni Yılda Ekonomi’den Kim Ne Bekliyor?
Advert Advert Advert
Yeni Yılda Ekonomi’den Kim Ne Bekliyor?
Ülkü Budak

Yeni Yılda Ekonomi’den Kim Ne Bekliyor?

Evet, siz sevgili ekonomi7 okuyucularımız için yeni yılın gündemindeki bir konunun, yorumu ile karşınızdayım. Bugün bu yazıyı hazırlamamdaki en büyük etken, yeni yıl ekonomisindeki kafa karışıklıkları diyebilirim. Yeni yılda ekonomi’den kim ne bekliyor? İşte kapsamlı ve hepimizi de yakından ilgilendiren bu sorunun yanıtını, tüm araştırmalarıma ve uzman görüşlerine dayanarak, tamamen özgün düşüncelerim ile harmanlanmış bir şekilde, sizlerle paylaşma kanaatindeyim.

Yeni yılda ekonomi üzerinden şöyle yüzeysel bir araştırma yapsanız dahi, birçok çelişkili soru ile karşı karşıya geleceksinizdir. İşte yeni yıl ekonomisi hakkında sorulan, tüm bu çelişkili sorular beni bugün bu yazıyı kaleme almaya, zorunlu kıldı.

Ülkemiz ile artık Almanya, Bulgaristan ve İtalya olmak üzere, tam dört ülkenin 2018’deki ekonomi beklentilerine şöyle bir göz atacak olursak, kafalardaki o çelişkili soruları da tüm çıplaklığıyla, bir nebzede olsa en aza indirgeyebiliriz, diye düşünüyorum.

Yeni Yıl Ekonomisinde Türkiye’yi Ne Bekliyor?

Türkiye için beklenti yüzde 5.5 gözüküyor. Yılın sonlarına doğru yüzde 11,1 büyüyerek son yılların rekorunu kıran Türkiye’nin Orta Vadeli Program’a göre yeni yılda 5.5 büyümesi öngörülmekte.

Yeni Yılda Almanya Ekonomisi

Siyasi çekişmelerin yoğun bir şekilde ilerlediği Almanya’da Angela Merkel dördüncü kez başkanlık koltuğuna oturacak. 12 yıldır başkanlık yapan Angela Merkel,  sadece Almanya’nın değil tüm Avrupa’nın en uzun süre başkanlık yapan tek kadın lideri. Yeni yılda Angela Merkel, parlamentoya giren popülist Almanya için (AFD) ile uğraşmak mecburiyetinde kalacak. Ayrıca Rusya’ya karşı Avrupa’daki liberal demokrasi savunma işlevi de Almanya’ya verilecek. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak, gerek bu konudaki uzmanlarımız olsun gerek siyasi ve ekonomik yorumlar olsun, şunu gösteriyor ki; Almanya ekonomisi 2018’de yüzde 1.8 gelişmesi ve enflasyonun yüzde 1.5 olması beklenmekte. Benim kendi kanaatimce de bu durum, bu tabloyu gözlemletmekte.

Yeni Yılda Bulgaristan Ekonomisi

Siyasi birçok problem ile mücadele veren hükümet,  her ne kadar tehdit ve risk altında olsa da 2018’de ayakta kalmayı başaracak gibi duruyor. Tek bir tehdide daha tamulu olmayan Bulgaristan, koalisyonda yükselen tansiyon ile mali politikanın sıkıştırılması, ekonomiyi gölgede bırakıyor. Tabi, bununla beraber altyapı projeleri nedeniyle AB’den gelen fonlar, ekonomiye de ciddi bir destek sağlayacaktır. Gelen fonların beraberindeki ekonomik destekle birlikte 2018’de yüzde 3.3 yükselmesi ve enflasyonunda yüzde 2 çıvarlarında olması, beklenmekte. Son yılların ekonomi sistemi işleyişine, şöyle bir bakacak olursak, bu tabloya pekte şaşırmayacaksınızdır, doğrusu…

Yeni Yıl Ekonomisinde İtalya’yı Ne Bekliyor?

İtalya Secim yılına giriyor ve yükselen koalisyon tartışmalarının etkisi altında kalması, muhtemel. İtalya’nın 2017’de giderek güç kazanan ekonomik büyümenin, bu yıl içerisinde yavaşlaması ve yüzde 1,0’da kalması, gözlemlenmekte.

Evet, ekonomi7 okuyucuları bugünkü yorumumuzu, hep birlikte değerlendirmiş bulunduk. Bir sonraki anlatımımda görüşmek ümidiyle, sağlıcakla kalın.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?