Damla Kapıcıoğlu Yeni Bir Girişim Örneği: TermoBor
Advert Advert Advert
Yeni Bir Girişim Örneği: TermoBor
Damla Kapıcıoğlu

Yeni Bir Girişim Örneği: TermoBor

Sevgili okurlarım, bu zamana kadar yazmış olduğum yazılarda özellikle girişimcilik ve inovasyon konusu üzerinde basa basa durduğumun farkında olarak, bugün yine bir girişimcilik projesinden bahsetmek istiyorum.

Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu faaliyetlerden biri olarak gördüğüm girişimcilik ve inovasyon faaliyetleri hakkında ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen faaliyetleri sizler ile paylaşıyorum ki, bu ülkede hiç mi bir aktivite yok denmesin…

Sizlere bugünkü paylaşacağım girişimcilik örneği belki de ismini bu yazıya kadar ne bir haber başlığında gördüğünüz ne de televizyon kanallarında gördüğünüz bir beyefendiye ait: 34 yaşında inşaat ustalığı yapan Burhan Kum’a…

Aslen Çanakkaleli olan Burhan Bey, inşaat sektöründe çok küçük yaşlardan bu yana yer almış. Yapmış olduğu girişimcilik faaliyeti ile günümüzde 20 ülkeye ihracat yapan Burhan Bey’in projesi, yer aldığı sektörü kapsıyor. “Kişi kendinden bilir işi.” diye boşuna dememişler efendim. Bu hayatta en iyi projeler ve en iyi girişimler genellikle hayatı boyunca çalıştığı sektörü geliştirmek isteyen insanlardan veya hayatı boyunca bir konuda oldukça etkilenen insanlardan çıkıyor.

Burhan Bey yer almış olduğu inşaat sektöründe oldukça kullanılan “horosan”dan etkilenmiş. Bildiğiniz üzere horosan Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma inşaların restorasyonları sırasında kullanılan bir harç. Bu harçtan esinlenerek, TermoBor’u geliştiren Burhan Bey üretmiş olduğu bu malzeme için ısı ve ateşe dayanıklı, su geçirmeyen dış cephe malzemesi ifadelerini kullanılıyor.

İsminden de anlayabileceğiniz gibi Burhan Bey, TermoBor için bor madenlerini kullanıyor. Üstelik bu malzemeyi Çanakkale’deki köyünde kurmuş olduğu tesiste üretiyor ve bu tesiste Çanakkale’nin Karacaören Köyü’nde yer alıyor.

Burhan Bey’in geliştirmiş olduğu bu malzeme yaklaşık olarak 6 aydan bu yana üretiliyor. Patentini aldıktan hemen sonra ülkeler ile iletişime geçen, inşaat sektöründe başarılı firmalar ile çalışmayı hedefleyen Kum, 20 ülkeye ihracat yapan başarılı bir Türk girişimcimiz.

Buradan Burhan Bey’i tebrik ediyorum. Geliştirmiş olduğu faaliyet, günümüzde en çok yatırım yapılan ve en çok ihtiyaç duyulan inşaat sektörüne ait olduğu için gelecek yıllar içerisinde büyük başarılar elde edeceğini düşünüyorum. Şuan 20 ülkeye kendi geliştirmiş olduğu ürünün ihracatını yapan, yarın öbür gün dünyadaki tüm inşaat sektöründe ve dış cephe kaplamasında yer alan şirketlere ulaşır ve ismini tüm dünyada duyurur. Bu nedenle Burhan Kum ve Burhan Kum gibi girişimciler Türkiye’nin gurur kaynağı olduğu kadar Türk ekonomisini arttıran kişilerdir diye. Bu nedenle her zaman için yazılarımda girişim kelimesini görecek ve sık sık bu konuda bahsettiğimi duyacaksınız.

Her zaman için bir lafım vardır. Bu ülkede ya kuaför mesleği yapacak veya falcı olacaksın, ya tekel bayii kuracaksın ya da tekstil, gıda veya inşaat sektöründe yer alacaksın diye -kusuruma bakmayın ama günümüzde falcı olmak, öğretmen olmaktan daha fazla maaş getirir bir hale geldi. Maalesef gerçekler acı olabiliyor-.  Bu da son sözüm olsun madem. Sağlıcakla kalın…

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25.02.2018 Dolar ve Euro Ne Kadar? Piyasalarda Son Gelişmeler!
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?
25 Şubat Serbest Piyasa Altın Fiyatları! Çeyrek Altın Kaç Lira?