İpotek Nedir? İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

İpotek bankalar tarafından verilen kredinin ardından ödemelerin güvence altına alınması için bazı garantiler isterler.

İpotek Nedir? İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi çeken vatandaşların daha sık karşılaştıkları ipotek sistemi bankaların ödemeleri güvence altına almaları açısından son derece önemlidir. Bankaların sunduğu kredi seçenekleri değişiklik gösterirken kredilerin miktarına göre bankalar ödemeleri güvence altına almak için çeşitli sistemler geliştiriyorlar. Bunlar arasında en çok kredi çekmek isteyen vatandaşların ipotek nedir? İpotekli kredi ödenmezse ne olur? Sorusu kafaları karıştırıyor.

İpotek Nedir?İpotek bankalar tarafından verilen kredinin ardından ödemelerin güvence altına alınması için bazı garantiler isterler. Özellikle yüksek miktarlı krediler çeken vatandaşların ödemelerini aksatmaları halinde ipotek altına alınan ev ya da araç gibi taşınmazlarından karşılıyorlar. Bu sayede bankalar ödemeleri riske atmadan karşılayabiliyorlar. Genellikle konut kredileri gibi büyük meblağlı kredi türleri için ipotek konuluyor.

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ödenmezse özellikle ipotek konulmuşsa süreç farklı işleyebilir. Bu süreçte öncelikli olarak borcun hatırlatılması adına banka tarafından birtakım girişimler gerçekleştiriliyor. Bu girişimlerde banka borcunun ilk taksitinin geciktirilmesi büyük sorun yaşatmazken ikinci taksitinin de ödenmemesi halinde ciddi sorunlar başlayabilir. Öncelikli olarak banka tarafından aranarak borcun hatırlatılması amaçlanıyor. Aramaların sonuç vermemesi halinde eve gönderilen ihtarname sonucunda borç yazılı bir şekilde ortaya çıkarılır. Bankalar girişimlerine bir türlü yanıt vermeyen müşterileri için son olarak avukatlık sürecini başlatıyorlar. Bundan sonraki süreçte avukatlık bürosu işi devralıyor. Borcun avukatlık masrafları da dahil edilmiş halini ödemeyen müşteriler için dava açılıyor. Dava süresince kredi çekerken ipotek konulan ev, arazi ya da araç varsa borcun karşılanması için banka tarafından el konuluyor ve satışa çıkarılıyor. Satış karşılığında elde edilen gelir ise banka borcu olarak karşılanmış oluyor. Banka bu sayede verdiği krediyi almış oluyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri