Konut Kredisi İçin Ekspertiz Raporu Şart Mı?

Günümüzde konut sahibi olmak sanıldığı gibi kolay olmadığı için bu süreçte konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar nakit ihtiyacını banka kredileri ile çözümleme yoluna gidiyorlar.

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Raporu Şart Mı?

Günümüzde konut sahibi olmak sanıldığı gibi kolay olmadığı için bu süreçte konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar nakit ihtiyacını banka kredileri ile çözümleme yoluna gidiyorlar. Bankalar vatandaşların isteklerine ve ihtiyaçlarına göre çeşitli kredi seçenekleri sunuluyor. Konut kredisi almak isteyen vatandaşların bankaların sunduğu kredi imkanlarını detaylı bir şekilde incelemeleri gerekiyor. Konut kredisi verilirken bazı şartlar sunuluyor. Bu şartlara göre konut kredisi için ekspertiz raporu şart mı? soruları gündeme gelmeye başladı.

Ekspertiz Raporu Nedir?Konut kredisi gibi yüksek meblağlı ve değer bildirilmesi gereken kredi türlerinde banka tarafından yetkilendirilmiş uzmanlar tarafından değer belirleme raporu tutuluyor. Bu durum ekspertiz raporu olarak isimlendiriliyor. Konut kredisi veren bankaların ekspertiz raporu tutmaları zorunlu olarak ifade ediliyor. Bu süreçte bankaya başvuru yapan kişilerin almak istedikleri konutu teminat olarak göstermeleri gerekiyor. Evin değerinin yaklaşık yüzde 80’lik kısmının kredi olarak verilmesinden dolayı öncelikli olarak evin değerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu durumda bankanın belirlediği alanında uzman bir ekspertiz tarafından evin net değeri rapor olarak hazırlanıyor. Bu durumda kredi oranları da belirlenmiş oluyor.

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Raporu Şart Mı?

Konut kredisi almak isteyen vatandaşların büyük bir kısmı işin içerisine ekspertiz raporu girdiği zaman büyük bir panik yaşıyorlar. Ancak bu süreçte ekspertiz raporundan korkulmaması gerektiği özellikle belirtildi. Kredi miktarının sorunsuz bir şekilde belirlenmesi açısından tüketicinin yararına olacak şekilde ekspertiz raporu zorunlu tutulmaktadır. Rapor aynı zamanda hem bankayı hem de tüketiciyi güvence altına alacağı için son derece önemlidir. Hiçbir banka tam olarak konut değerinin tamamını vermediği ve belirli bir yüzdesini verdiği için oranın doğru bir şekilde belirlenmiş olması son der3ece önemli olarak ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri