Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Bankalar kredi seçenekleri ile tüketicilere yardımcı olurken verdikleri ödemeleri belirli bir vadede yine belirli bir faiz oranıyla geri alırlar.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için en güvenilir yöntem bankalar olarak ifade ediliyor. Borçların artması, yaşam koşullarının yükselmesi kişileri bankalardan kredi çekmeye zorluyor. Yapılan değerlendirmelerde kredi çeken vatandaşların sayısının her geçen gün biraz daha arttığı öğrenildi. Bankalar tüketicilerin isteklerine göre çeşitli imkanlar dahilinde kredi seçenekleri sunuyorlar. Kredi almak isteyen vatandaşın bankaya çeşitli yollardan başvuru yapması bekleniyor. Başvuru banka şubesinden yapılabildiği gibi SMS ya da internet bankacılığı yöntemiyle de yapılıyor. Ancak kredi almak için kredi sicilinin düzgün olması gerekiyor. Peki kredi sicili nasıl düzeltilir?

Kara Liste Nedir? Kara Listeye Neden Girilir?Bankalar kredi seçenekleri ile tüketicilere yardımcı olurken verdikleri ödemeleri belirli bir vadede yine belirli bir faiz oranıyla geri alırlar. Bankalar bu süreçte ödemelerini güvence altına almak isterler. Ancak günümüzde çeşitli sebeplerden dolayı pek çok borçlunun kredi taksitlerini ödeyemedikleri ya da geciktirdikleri ifade edildi. Bankalar durumu takip etmek ve kendilerini koruma altına almak için sistemde tüketicilerin hareketlerini incelerler. Borcunu zamanında ödememiş, zorluk yaşatmış kişiler kara liste adı verilen bir listede tutulur. Böylece bankalar risk almamak adına bu kişilere kredi vermez ya da çok zor verirler. Kredi kartı borcu yüksek olup ödemeyenler, ödeme tarihlerini sürekli geciktirenler, daha önce çekilen krediyi ödememiş olanlar ve banka ile ilişkileri kötü olan vatandaşlar bankanın sisteminde mimlenerek incelemeye alınırlar. Bu duruma kara listeye girmiş olurlar.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicili bozuk olan tüketiciler ihtiyaçları olduğunda kredi alamadıkları için öncelikle sicillerini düzeltmeleri gerekir. Bunun için öncelikli olarak borçlarını kapatmaları beklenir. Daha önce ödenmemiş kredi ya da kredi kartı borçlarının sıfırlanması gerekiyor. Farklı bankalardan çekilen krediler tek bir çatı altında toplanabilir. Kredi kartının sürekli asgari tutarı ödeniyorsa bu rakamlar artırılabilir. Ancak kredi sicili bozuk olan kişiler kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemek zorundalar. 5 yılın sonunda herhangi bir sorun yaşatmaksızın listeden çıkabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri