Krediyle Alınan Araba Satılabilir Mi?

Taşıt kredisi çeken araç sahiplerinin pek çoğunun kafasında krediyle alınan araba satılabilir mi sorusu gündeme geliyor. Bu durumda aracın satılması için farklı seçenekler sunuluyor.

Krediyle Alınan Araba Satılabilir Mi?

Araç satın almak için gerekli nakit ihtiyacını karşılamak isteyen tüketiciler bankaların sunmuş oldukları çeşitli imkanlardan yararlanıyorlar. Bu süreç içerisinde her bankanın sunduğu taşıt kredisi ve faiz oranları farklılık gösterebiliyor. Taşıt kredisi çekmek isteyen vatandaşların başvuruları banka tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor. Olumlu kriterlere sahip olan müşterilere kredi verilirken olumsuz başvurular ise taraflara bildiriliyor. Taşıt kredisi sıfır ve ikinci el olmak üzere farklı seçeneklerle tüketicilere yardımcı olmayı hedefliyor. Peki borç henüz tamamlanmadan krediyle alınan araba satılabilir mi? sorusu tartışılmaya başlandı.

Taşıt Kredisi İpoteği Ne Zaman Kalkar?Bankalar sundukları kredi seçeneklerinin ardından mağduriyet yaşamamak adına ödemeleri güvence altına almak ister. Bu durumda taşıt kredisi verilirken alınan araca borç bitene kadar banka tarafından ipotek konur. İpotek borcun bitmesi ile birlikte ortadan kalkar. Banka bu durumda borcun ödenmemesi halinde ipotekli araca el koyup satışa çıkararak borcunu kapatmayı amaçlar. İpoteğin kaldırılması için bankaya olan kredi borcunun kapatılması gerekir.

Krediyle Alınan Araba Satılabilir Mi?

Taşıt kredisi çeken araç sahiplerinin pek çoğunun kafasında krediyle alınan araba satılabilir mi sorusu gündeme geliyor. Bu durumda aracın satılması için farklı seçenekler sunuluyor. İlk seçenek aracı satmak isteyen kişinin  ipoteği kaldırması ve karşı tarafa vermesi için borcu kapatması olarak ifade ediliyor. İkinci seçenek ise aracın borcu ile birlikte satılmasıdır. Karşı tarafla noter huzurunda borcun üstlenildiğine dair yapılacak bir anlaşma sonrasında kişinin hak ve borçları karşı tarafa geçer. Böylece borcu devam ettirecek kişi karşı taraf olacaktır. Aracını borcu bitmeden satmak isteyen vatandaşların en çok tercih ettikleri yöntemler arasında yer alan bu sistem iki tarafa da herhangi bir sorun yaşatmazken banka da sorunsuz bir şekilde kredi ödemelerini alabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 21:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri