Taşıt Kredisinde Teminat Gerekir Mi?

Günümüzde araç sahibi olmak bir lüksten daha çok ihtiyaç haline geldiği için bu anlamda taşıt sahibi olmak için vatandaşlar tarafından çeşitli alternatifler göz önüne bulunduruluyor.

Taşıt Kredisinde Teminat Gerekir Mi?

Günümüzde araç sahibi olmak bir lüksten daha çok ihtiyaç haline geldiği için bu anlamda taşıt sahibi olmak için vatandaşlar tarafından çeşitli alternatifler göz önüne bulunduruluyor. Bu süreç içerisinde bankalar taşıt kredisi sunuyorlar. Vatandaşların isteklerine bağlı olarak değişiklik gösteren taşıt kredisi seçeneklerinden faydalanmak adına bankaların sunduğu şartları yakından takip etmek gerekiyor. Peki bu süreçte taşıt kredisinde teminat gerekir mi? Bunun için bankaların çeşitli alternatiflerinin bulunduğu tespit edildi.

Teminat Nedir? Kefilsiz Kredi Nasıl Çekilir?

Teminat bankalar tarafından verdikleri krediyi garanti altına almak için sunulan bir sistem olarak ifade ediliyor. Bankalar ödemeleri garanti altına almak için tüketicilerden kefil istiyorlar. Böylece müşterinin borcu ödeyememesi halinde kefil olan kişinin ödemesi planlanarak borç teminat altına alınmış oluyor. Taşıt kredisi çekilirken genellikle sıfır olan araçlar için 100 bin liraya kadar olan bölüm için 70 bin liralık kredi verilirken 100 bin lira ve üzeri için 50 bin liralık kredi verildiği öğrenildi. Taşıt kredisi veren bankalar müşterilerden kefil istiyorlar. Ancak bazı bankalar bazı şartlara göre değişiklik göstermek suretiyle kefil istemiyorlar. Bu durumda müşterinin kredi notunun yüksek olması, gelirinin yüksek olması ve bankalarla olan ilişkilerinin düzgün olması gibi seçeneklerle kefil seçeneği ortadan kaldırılabilir.

Taşıt Kredisinde Teminat Gerekir Mi?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen tüketiciler teminat istenip istenmediğini merak ediyorlar. Sıfır araçlar için çekilen kredide bazı bankalar borç bitene kadar araca ipotek koydurarak herhangi bir ödeme sorunu karşısında aracın satışı ile borcun karşılanması amaçlanabilir. Bankaların çalışma prensibine ve müşteriye göre teminat sistemi değişiyor. Bu süreçte kredi notu düşük ve geliri kıyasla daha düşük olan vatandaşlar için banka kefil istiyor. Bu sayede banka teminat alarak sorunsuz bir şekilde kredi verebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri