Dizele Gelen Yasaklar Dünya Devini Zora Soktu!

Alman otomotiv devleri arasında adını duyuran BMW'nin, dizel yasakları ve Çin'in ağırlaştırdığı gümrük vergilerinden dolayı global bazdaki satışlarının yüzde 2 düşüş yaşadığı belirtildi. 

Dizele Gelen Yasaklar Dünya Devini Zora Soktu!

Dünya devi BMW tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, şirketin dünya genelindeki satışlarının mayıs ayı içerisinde yüzde 2.1 seviyesindeki kayıp ile 204 bin 401 adete kadar gerileme gösterdiği belirtildi. 

Düşüşte Dizel Yasağının da Etkisi Var

Yaşanan bu söz konusu düşüş göz önüne alındığında, Çin'in ağır bir duruma soktuğu gümrük vergilerinin yanı sıra Almanya'ya bağlı Hamburg kentinde başlatılan dizel yasağının da etkisinin bulunduğu bildirildi. 
Almanya'ya bağlı Hamburg kentinde bazı ana caddelere eski model dizel araçların girişinin yasaklandığı ifade edilirken, söz konusu yasağın ilerleyen dönemlerde diğer şehirlere de yayılmasının öngörüldüğü belirtildi.Almanya'nın özelindeki bu yasağın şirketin kendi ülkesindeki satışlarını çok daha sert bir biçimde vurduğu dile getirilirken, dünya devi BMW'nin Almanya satışlarının geçtiğimiz ay içerisinde yüzde 14 seviyesinde gerileme gösterdiği belirtildi. 

Öte yandan dünya devi BMW'nin, Çin'de gözlemlenen kaybını ülke genelindeki fabrikalarını yenileyerek X3 modelini Amerika Birleşik Devletleri üstünden ithal etmek yerine ülkede üretim gerçekleştirerek çözmeye çalışacağı bildirildi. 

Çin'in Vergileri Düşerecek Olması X3 Siparişlerini Canlandıracak

Tüm bunların yanı sıra Çin'in 1 Temmuz tarihinden sonra ithal otomobillerde alınan vergileri yüzde 25 seviyesinden yüzde 15 seviyesine düşürecek olmasının X3 siparişlerini ise tekrardan canlandırması beklentiler arasında bulunurken, BMW'Nin Satış direktörü olarak görev yapan Pieter Nota bu konu hakkındaki açıklamalarında, 3 ve 4'üncü çeyreklere söz konusu modelin genelinde hızlı bir satış artışı beklentileri olduğunu sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri