Resmi Açıklama Geldi! Yanıltıcı Yazılımın Faturası 1 Milyar Avro!

Alman otomobil devine emisyon skandalı bir milyar avroya patladı. Volkswagen resmi açıklamasında suçlamaları kabul etti.

Resmi Açıklama Geldi! Yanıltıcı Yazılımın Faturası 1 Milyar Avro!

Alman otomobil devine emisyon skandalı bir milyar avroya patladı. Volkswagen resmi açıklamasında suçlamaları kabul etti.

Volkswagen’in Manipülasyon Cezası Kesinleşti

Volkswagen’deki dizel skandalı şirkete yüklü bir ceza faturası çıkardı. Alman otomobil devi savcılığın tüm suçlamalarını kabul etti ve bir milyar avroluk ceza faturasını ödeyeceğini duyurdu.Alman otomobil üreticilerinin adı son zamanlarda skandallar ve krizlerle anılır oldu. Konuyla ilgili son haber Volkswagen’den geldi. Bu kapsamda ülkenin Braunschweig Savcılığı şirkete yönelik soruşturma başlattı. Savcılık tarafından yapılan denetimler ve araştırmalarda sona gelindi ve karar verildi. Braunschweig Savcılığı otomobil devine toplam tutarı 1 milyar avro olan idari para cezası kesti. Konuyla ilgili resmi açıklama ise Volkswagen tarafından yapıldı.

Alman Otomobil Devi Suçlamaları Kabul Etti

Şirket açıklamasında dizel skandalı davasının sonuçlandığını, Braunschweig Savcılığı’nın şirkete idari para cezası uyguladığını, söz konusu kararın bildiriminin şirkete ulaştığını, para cezasının miktarınınsa 1 milyar avro olduğunu duyurdu.

Volkswagen açıklamasında para cezasının ödeneceğini belirterek, kararın detaylarını paylaştı. Buna göre savcılık Volkswagen’in AR-GE bölümünde araçların denetiminde yasal sınırların uygulanmadığını, yanıltıcı yazılımların 2007 yılının ikinci yarısından 2015’e kadar kullanıldığını tespit etti. Yanıltıcı yazılımların ABD ve Kanada’da EA 288 tipindeki dizel motorlarda kullanıldığını, küresel pazardaki kullanımınınsa EA 189 tipindeki dizel motorlar çerçevesinde olduğunu kaydetti. Bu kapsamda 10 milyon 700 bin adet aracın manipüle edildiğini belirtti. Son durumda yanıltıcı yazılımdan geçen 10,7 milyon araç satışa sunuldu. Satılan araçlarsa dünya genelinde yollardaki yerini aldı.

Kararın kesinleşmesi sonrasında bir açıklamada Braunschweig Savcılığı’ndan geldi. Savcılık Volkswagen’in ilgili para cezasını Aşağı Saksonya Eyaletine ödemesi gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri