Trump Otomotiv Firmalarına Seslendi

Donald Trump son yapmış olduğu açıklamalarda otomobil firmalarını hedef alarak ticaret yapmak istemeleri halinde ABD'de üretim yapmaları gerektiğini adeta zorunlu hale getirdi.

Trump Otomotiv Firmalarına Seslendi

Donald Trump son yapmış olduğu açıklamalarda otomobil firmalarını hedef alarak ticaret yapmak istemeleri halinde ABD'de üretim yapmaları gerektiğini adeta zorunlu hale getirdi. ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'un 20 Ocak tarihinde eski ABD Başkanı Barack Obama'dan görevi devralması ve resmen göreve başlaması bekleniyor. Göreve başlamasına çok az bir zaman kalmışken yapacağı icraatlar ve ekonomik yenilikler konusunda çeşitli sinyaller vermeye devam ediyor. Bu sinyaller çerçevesinde yeni bir açıklama yaparak ekonomide çığır açacak bir şart sundu. Son yapmış olduğu açıklama çerçevesinde otomabil firmalarına seslendi. ABD ile ortak iş yapmak, ticaret alanında kendilerini göstermek isteyen firmaların ABD'de üretim yapmaları gerektiğini zorunlu kıldı. 

ABD Başkanı Donald Trump bu açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Son dönemlerde bir inceleme yapıldığı zaman genellikle istihdamın otomotiv alanında olan kısmının ülkeden ayrılmaya başladığı gözlemlenmişti. Bu kaybın yaşanmaması adına istihdamı geri getirmeye çalıştığının altını çizerek yeni bir şart sundu. Yapmış olduğu açıklamasında 'Otomobil firmaları ABD ile bir ticaret yapmak ve kendilerine katkı sağlamak istiyorlarsa öncelikli olarak ülkemizde üretim yapmak zorunda olacaklar' ifadelerini kullandı. Seçim çalışmaları sırasında da sık sık ABD'den ayrılan firmalara seslenerek ekonomik açıdan yapacaklarının sinyallerini vermişti. 

ABD'den ayrılan büyük firmaların tekrar ülkeye dönerek istihdamı sağlaması ve ABD ekonomisine hizmet etmesine devam etmesi konusunda çalışmalar yapılmıştı. Bunun üzerine geri dönmedikleri takdirde ağır veriler ödeyebilecekleri konuşulmuştu. Donald Trump'un bu çağrısı üzerine ünlü araç firmalarından birisi olan Donald Trump son yapmış olduğu açıklamalarda otomobil firmalarını hedef alarak ticaret yapmak istemeleri halinde ABD'de üretim yapmaları gerektiğini adeta zorunlu hale getirdi. Bir duyuru yayınladı. Bu duyuruda Meksika'da yapması planlanan ve 1.6 milyar dolar değerinde olacak yatırımın iptal edilmesine karar verildi. Bunun yerine 700 milyon dolar değerinde yeni bir yatırım belirlenerek sonucunda ABD'de gerçekleştirilmesine karar verdiklerini açıkladı. Bu durum karşısında toplam 700 bin kişiye de yeni iş olanağı sağlanacağı özellikle belirtildi. Ekonomi konusunda uzman olanlar ise Trump'un bu stratejilerini doğru bulmayarak uzun vadede ekonomik açıdan çeşitli pürüzlerin çıkabileceği yönünde yorumluyorlar.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 06:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri