3. Havalimanı İnşaatında 30 Bin Kişi Çalışacak

İstanbul 3. Havalimanı’nın çalışmalarında çalışan 23 bin kişi sayısı artırılarak 30 bine çıkarılacak.

3. Havalimanı İnşaatında 30 Bin Kişi Çalışacak

İstanbul 3. Havalimanı’nın çalışmaları devam ediyor. Havaların ısınmasıyla birlikte çalışan 23 bin kişi sayısı artırılarak 30 bine çıkarılacak. Böylece ek 7 bin istihdam sağlanmış olacak. İnşaatın şuan için yüzde 42’si tamamlanmış durumda.

İstanbul'un 3. Havalimanı olarak faaliyet gösterecek ve 10.25 milyar euro yatırım yapılan İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) inşaatının yarısı bitmek üzere. Havalimanı inşaatında 3 vardiyalı olarak toplam 23 bin kişi çalışıyor.  Şuan için İstanbul yeni havalimanının yüzde 42’si tamamlanmış durumda.Bu yıl ağır kış şartlarının yaşanması inşaat sürecinde bazı aksaklıkların yaşanmasına sebep olmuştu. Öyle ki; inşaat sürecinde 19 günün tamamında çalışma yapılmadı ve işçilere izin verildi. Havaların normale dönmesi ve ısınmasıyla birlikte çalışmalara hız verilecek. Bu kapsamda aradaki açığı da kapatmak için 7 bin ek istihdam sağlanacak. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Mart ayından itibaren inşaatta çalışan sayısının artırılacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca,  havalimanında haziran ayında toplam işçi sayısının 30 bin kişiye çıkarılacağı belirtildi.

İstanbulun yeni havalimanının, 2018 yılının ilk çeyreğinde birinci fazının hizmete sunulması bekleniyor. Ancak tüm yatırımlarla birlikte hazır hale gelmesi 2025 yılını bulacak. İstanbul yeni havalimanı, yeni bir rekora da imza atmış olacak. Havalimanı, Cumhuriyet tarihinin tek seferde yapılan en büyük altyapı yatırım projesi olacak.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, konuya ilişkin olarak bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Keskin, şu anda inşaatın tam gaz devam ettiği bilgisini verdi. Yoğun kar yağışı nedeniyle 19 gün ara vermek zorunda kaldıklarını hatırlatan Keskin, bu açığı ilerleyen dönemde telafi edeceklerini söyledi. Keskin, havaların ısınmasıyla inşaata hız vereceklerini ve çalışan sayısını 30 bine çıkarmayı düşündüklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER