50 Bin Personel Alınacak Müjdesi!

İşsizliğin her geçen gün arttığı son yıllarda iç giyim sektöründe 50 bin personel açığının olduğu ve yeni alımların kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebileceği müjdesi verildi.

50 Bin Personel Alınacak Müjdesi!

İşsizliğin her geçen gün arttığı son yıllarda iç giyim sektöründe 50 bin personel açığının olduğu ve yeni alımların kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebileceği müjdesi verildi. İç giyim sektörü her geçen gün gelişen,  büyüyen bir sektör olarak dikkat çekiyor. Geçen yıl 10 milyar dolarlık bir ticaret hacmi sağladığı ve gerçekleştirilen ihracat düşünüldüğü zaman sadece geçen yıl 1.2 milyar dolarlık bir rakamın ortaya çıktığı görüldü. Ancak her yıl aktif olarak büyüyen iç giyim sektöründe personel sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor. Düzenli olarak büyüyen sektörün her yıl ortalama 300 bin kişinin istihdam edildiği öğrenildi. Tüm işe alımlara rağmen henüz sektör genelinde 50 binin üzerine personel sıkıntısı yaşandığı belirlendi. 

İç Giyim Sanayicileri Derneği tarafında yapılan son açıklamalara göre sektörde kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı öğrenildi. Yapılan açıklamalara göre kendisini geliştirmiş bir iç giyim tasarımcının aylık 10 bin lira maaş aldığı belirlenirken vasat bir işçinin 3 bin lira maaş aldığı öğrenildi. Her yıl nitelikli personel ihtiyacının katlanarak büyüdüğüne dikkat çekildi. Alınan sıradan işçilerin sektörün ihtiyaçlarını karşılamadığı belirlendi. 

Dernek tarafından yapılan açıklamalara göre sektörün öneminin artırılması ve mesleğin sevdirilmesi için okullarda bu bölümlerin açıldığı, eğitimlerin doğru ve en iyi şekilde verildiği, mesleği sevdirmek adına çeşitli etkinliklerin düzenlediği açıklandı. Kalifiye personelin artması ancak aranılan personelin bir türlü bulunamaması istihdama teşvikin yapılması gerektiğini ortaya koydu. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde gençlerin işsizlik sorunu çektikleri göz önünde bulundurulduğu takdirde bu bölgelerde gerekli eğitimlerin verilerek gençlrin iş için teşvik edilmesi gerektiği öneriliyor. İç giyim sektörünün yatırımlarının sanıldğı kadar büyük olmamasından dolayı geliştirilebilir bir meslek olduğu açıklanıyor. Türk iç giyim sektörü her geçen gün gelişmeye devam ederken 3. sıraya yükseldiği özellikle belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri