Devlet Malzeme Ofisinden Sağlık Marketi Hizmeti

Devlet Malzeme Ofisi, devlet hastanelerinin ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri ihtiyacını gidermek amacı ile online bir sağlık marketi açacak.

Devlet Malzeme Ofisinden Sağlık Marketi Hizmeti

Devlet Malzeme Ofisi tarafından önümüzdeki aydan itibaren hayata geçirilecek uygulama ile devlet hastanelerinin tıbbi cihaz ve sarf malzeme ihtiyaçları için ayrı ayrı ihale yapmaları önlenecek. Mayıs ayında faaliyete başlayacak olan Sağlık Marketi uygulaması ile hastaneler ihtiyaç duydukları ürünleri doğrudan Devlet Malzeme Ofisinden satın almış olacak. Türkiye genelinde hizmet vermekte olan 900 devlet hastanesinin tüm tıbbi cihaz ve sarf malzemesi ihtiyacını karşılayacak olan Devlet Malzeme Ofisi, ihtiyaç duyulan malzemeleri önceden toplu alım ile depolarında toplayacak. Hastane görevlileri ihale yapmaktansa Devlet Malzeme Ofisinin sitesinde yer alan Sağlık Marketi bölümüne kendilerine özel şifre ile girerek ihtiyaç duydukları malzemeleri satın alacak. Ürünler kargo aracılığı ile hastanelere bir günde ulaştırılacak.

DMO Cirosu KatlanacakDevlet Malzeme Ofisinin yıllık cirosu 4 milyar lira seviyesinde gerçekleşiyor. Ülke genelindeki hastanelerin yıllık tıbbi cihaz ve sarf malzemesi alımları ise yılda 6 milyar liralık bir tutara denk düşüyor. Hastaneler tarafından gerçekleştirilen bu alımların DMO üzerinden yapılmaya başlanması ile birlikte kurumun cirosu yüzde 150 oranında artış yaşayarak 10 milyar liraya ulaşacak. Öncelikle devlet hastanelerinin programa dahil edilmesi planlanırken ardından üniversite hastaneleri de ihtiyaçlarını Sağlık Market üzerinden gerçekleştirilecek. Sağlık Market’te öncelikle tüketimi en yaygın olan ilk 100 malzeme satışa çıkarılacak. Zaman içerisinde ürün çeşitliliği de artırılacak.

90 Günlük Vadede Ödeme Gerçekleştirilecek

Sağlık Market uygulaması ile öncelikli hedeflerden biri yerli üreticilerin desteklenmesi. Bu kapsamda DMO 90 günlük vadeli alımlar ile ürün alacak ve önceliği yerli üreticilere verecek. Bu sayede piyasada güçlü yabancı rakiplerine karşı ayakta durmakta zorlanan yerli üreticiler desteklenmiş olacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri