ASELSAN’dan Bir İlk!

Aselsan dünyada bir ilk olarak nitelendirilen bir üretim gerçekleştirdi.

ASELSAN’dan Bir İlk!

Aselsan dünyada bir ilk olarak nitelendirilen bir üretim gerçekleştirdi. Aselsan’ın Estonya savunma firması MILREM ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden IGG şirketi ile yaptığı işbirliği sonucunda,  ilk tam modüler insansız kara savaş aracının üretimi gerçekleştirildi.

Aselsan, MILREM ve IGG şirketleri ile işbirliği yaparak dünyada bir ilk olan tam modüler kara muharebe aracını üretti.  Bu araca THeMIS adı verilirken, bu paletli araç Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dabi'de gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sergi ve Konferansın'nın (IDEX) Estonya standında yer aldı ve burada tanıtımı yapıldı.Milrem ile IGG-Aselsan iş birliği sonrası ortak üretilen bu araç, daha önce Aselsan tarafından üretilmiş ve patent almış olan uzaktan ateşleme istasyonu SARP'ı kullanıyor.

Estonya savunma şirketi Milrem’in yetkilileri, aracın Ortadoğu ve Afrika pazarı için tasarlandığını ifade etti. Yetkililer, aracın 750 kilograma kadar yük taşıma kapasitesine sahip olduğu bilgisini verdi. Ayrıca ilk tam modüler insansız kara muharebe aracı olan THeMIS’ın tek bir şarjla 10 saate kadar çalışabildiği bilgisini paylaştı.

THeMIS'in muharebe aracı olmasının yanında çok sayıda başka özelliğe sahip bir araç olarak dikkat çekiyor. Estonya savunma şirketi Milrem’in yetkilileri, bu aracın çok sayıda işleve sahip olduğunu belirterek, aracın mühimmat nakliyesi, el yapımı patlayıcı (EYP) tespiti için de kullanılabildiğini söyledi. Ayrıca ilk tam modüler insansız kara muharebe aracı olan THeMIS,  yaralı tahliyesi ve inansız hava araçlarının iniş platformu olarak da kullanılabilecek.

THeMIS, Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dabi'de gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sergi ve Konferansın'nın (IDEX) Estonya standında tanıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER