Coca Cola'dan Dünyada Bir İlk: Yenilebilir Şişe

Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, yeni bir fikir üzerinde durduklarını belirterek, insanların içeceklerini tüketip, paketlerini yiyebileceği bir şişe üretimi adına çalıştıklarını söyledi.

Coca Cola'dan Dünyada Bir İlk: Yenilebilir Şişe

Global Girişimcilik Kongresi'nde, kongrenin platform başkanı olan Ali Sabancı'nın sorularını cevaplandıran Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent, Coca Cola'nın toplam 217 ülke genelinde hizmet veren 770 bin personeli bünyesinde istihdam eden bir şirket konumunda olduğunu anımsatarak, çoklu global ve lokal bir işletme olduklarına değindi. 

Dünya genelinde seyahat gerçekleştirmediği sadece 10 ülke kaldığının altını çizen Kent, İstanbul'un farklılık kültürü yaratmak ve problemlere çözüm geliştirebilmek adına en iyi adres konumunda yer aldığını aktardı. Girişimciliği bir kültür meselesi olarak nitelendiren Kent, Hindistan'da bulunan çözüm ortaklarından gelen proje ile şeker kamışı kullanarak üretimi gerçekleştirilen bir kayısı şişesi yaptıklarını dile getirdi. 

Tüketiciler Daha Fazla Seçenek İstiyorTüketici manzarasının hızlı bir değişim geçirdiğini ifade eden Kent, dönüşüm geçiren tüketicilere daha yakın durmak gerektiğine vurgu yaparak, tüketicilerin çok daha fazla güçlendiğini ve daha fazla seçenek istediğini belirtti. 

Coca Cola bünyesinde inovasyon kültürü yaratmak adına çabaladıklarına dikkatleri çeken Kent, bundan 130 sene öncesinde at arabaları ile dağıtım yapıldığını, daha sonrasındaysa sinema ve televizyonlarda reklam yapılmaya başlandığını dile getirdi. Başarılı inovasyon gerçekleştirmek adına dünya genelindeki tüketicilerin takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Kent, ortaya çıkan trendlerin önünde hareket edilmesi gerektiğini aktardı. 

Dünyadaki ilk bitki şişesinin üretimini yaptıklarını söyleyen Kent, şeker kamışı atığından yapılan şişeleri üretmeyi başardıklarını dile getirerek, bunun şirket içinde oluşan bir fikirden ziyade Hindistan'da bulunan ortaklarından birinden gelen bir fikir olduğunu bildirdi. 

Bitkilerden Geri Dönüştürülebilir Şişe Üretimi

Son 3 ila 4 senede 8 milyarı aşkın bitkiden üretilen şişe oluşturulduğunu ve bitkilerden geri dönüştürülebilir şişelerin üretiminin gerçekleştirildiğini vurgulayan Kent, şu anda insanların içeceklerini tüketip, paketlerini yiyebilecekleri bir şişe üstünde çalıştıklarını söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri