Dünya Devi General Motors'dan Dev Proje!

Dünya devleri arasında yer alan General Motors'un, araç sahiplerinin, araçlarını kullanmadığı süre boyunca kiralamasını sağlayacak olan bir proje üstünde çalışma yaptığı belirtildi. 

Dünya Devi General Motors'dan Dev Proje!

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan General Motors, bu yaz başlatacağı pilot program ile otomobil sahiplerinin arabalarını kullanmadığı zamanlarda kiralamasını sağlayacak olan bir proje üstünde çalışma yaptığını duyurdu. 

General Motors'un Maven araç paylaşım platformu üstünden yürüteceği projenin testlerine yaz aylarının başında başlayacağı ifade edilirken, bu sayede GM marka araç sahiplerinin arabalarını Maven platformuna koyarak diğer sürücülere kiralayabileceği ve gelirini ise GM ile paylaşacağı dile getiriliyor. 

Servis Sağlayıcı Olmak İçin Büyük Bir AdımTam donanımlı bir işletme olma yolunda büyümeye çaba gösteren General Motors, başarılı olması halinde üretici konumundan servis sağlayıcı konumuna geçme yolunda büyük bir başarıya imza atacak. 

Uzmanlar bu adımın emlak sektöründe faaliyet gösteren Airbnb modelinin otomobil pazarına uyarlanmış olduğu görüşünü savunurken, Amerika Birleşik Devletleri'nde Turo ve Getaround isimli girişimin bu hizmeti sağladığı biliniyor. Söz konusu girişim bu hizmeti verse dahi 53 milyar dolardan oluşan piyasa değeri ve devasa kaynağı ile GM'nin direkt olarak bu adımı atmasının daha önce eşi benzeri görülmeyen bir durum olduğu dile getiriliyor. 

Elon Musk'ın da Destek Verdiği Biliniyor

Otomobil sahipleri ile direkt bağlantısı olan otomobil üreticileri adına bu iş modelinin oldukça mantıklı olduğunu ifade eden uzmanlara, Silikon Vadisi'nin dahi çocuğu Elon Musk'da destek vererek, otomotiv pazarında büyük bir değişimin kaçınılmaz olduğu görüşünü savunuyor. 

2016 senesinde gerçekleştirdiği açıklamada Tesla, otonom sürüş testlerini tamamladıktan sonra araç sahiplerinin kullanmadığı dönemlerde Tesla uygulaması üzerinden tek tuş işe aracını başkalarıyla paylaşabilme imkanı olduğunu ve gelir sağlanabileceğini belirtmişti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri